przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
390958 odwiedzin
Trzy dni świętowania

Muzycznie, sportowo, a przede wszystkim rodzinnie zapowiadają się tegoroczne Dni Sochaczewa. Święto Mieszkańców odbędzie się tradycyjnie w drugi weekend czerwca. Uchylamy kolejnego rąbka tajemnicy. Jakie gwiazdy wystąpią na scenie amfiteatru? Co będzie się działo w naszym mieście w dniach 9-11 czerwca?

- Każdy dzień będzie miał trochę odmienną formułę. Piątek to część oficjalna: uroczysta sesja rady miejskiej w szkole muzycznej, otwarcie wystawy na placu Kościuszki i premiery publikacji lokalnych autorów w siedzibie muzeum. Sobota będzie miała charakter imprezy masowej. Na scenie zaprezentują się popularni polscy wykonawcy muzyki rozgrywkowej, na terenie ulicy Podzamcze i bulwarów nad Bzurą po godz. 14.00 wystartuje również Jarmark Sochaczewski. Wystawcy pozostaną jeszcze przez całą niedziele, która w założeniu ma przybrać formę rodzinnego pikniku. W ciągu dnia w kościele p.w. św. Wawrzyńca tradycyjnie odprawiona zostanie msza w intencji mieszkańców Sochaczewa, a po niej zapraszamy na słodki poczęstunek Mazurkiem Chopina na miejskim rynku. Dni Sochaczewa zwieńczy wieczorny koncert. O godz. 20:30 w amfiteatrze rozpocznie się Wielka Gala Orkiestry Camerata Mazovia – mówi sekretarz miasta, Joanna Niewiadomska-Kocik.

Samorządowy piątek

O 14.00 na placu Kościuszki odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Narodziny chodakowskiego przemysłu”, na której zaprezentowane zostaną m.in. pozyskane przez sochaczewskie muzeum, pochodzące z początku lat 30. ubiegłego wieku, fotografie dokumentujące budowę fabryki w Chodakowie. Następnie goście przeniosą się do siedziby Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie zaplanowano oficjalne otwarcie miejskiego szlaku historycznego. Jak co roku podczas Dni Sochaczewa czekają nas również premiery publikacji książkowych związanych z naszym regionem. W muzeum odbędą się spotkania z ich autorami – Jolantą Śmielak-Sosnowską i Andrzejem Novak Zemplińskim.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sochaczewie rozpocznie się o godz. 16.30 w sali koncertowej szkoły muzycznej. Posiedzenie radnych uświetni koncert big-bandu działającego w sochaczewskiej PSM.

W piątek to jeszcze nie koniec. Od 20.00 do 22.30 na placu Kościuszki odbędzie się Festiwal Ognia i Chorągwi w wykonaniu Teatr Ognia Sarmata w połączeniu z koncertem lokalnego zespołu Tajm.

Sobota z gwiazdami

Sercem sobotnich wydarzeń będzie amfiteatr. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 17.30. Na scenie wystąpi, grający muzykę country, pochodzący z Teresina, zespół Teren C. O 18.45 zagra ośmioosobowa formacja Reggaeside, poruszająca się głównie w klimatach reggae, rock, pop i ska. Następnie muzyczne połączniu popu i hip-hopu zaprezentuje Smolasty. Jego koncert zacznie się o godz. 20.00. Gwiazdą wieczoru, która pojawi się na scenie o godz. 21.30 będzie grupa Pectus. Ubrany na czarno zespół braci Szczepaników z pewnością zaprezentuje swoje największe przeboje, takie jak „To co chciałbym Ci dać”, czy „Oceany”.

Sobotnie wydarzenia w centrum miasta będą miały charakter imprezy masowej, bo oprócz koncertów w amfiteatrze przy ul. Podzamcze oraz na terenie bulwarów nad Bzurą, już od godz. 14.00, rozstawi się Jarmark Sochaczewski. Wydzielona zostanie strefa gastronomiczna, będzie też strefa aktywności dla najmłodszych, z dmuchańcami, zjeżdżalniami i zajęciami prowadzonymi przez animatorów.

Rodzinna niedziela

Jeszcze więcej atrakcji na terenach nad Bzurą zaplanowano w niedzielę. Ostatni dzień Święta Mieszkańców przybierze formułę rodzinnego pikniku. MOSiR zorganizuje strefę sportu i zabawy, w której odbędą się zawody i konkursy dla dzieci i młodzieży. Z kolei SCK w strefie sztuki wystawi plener malarski, zorganizuje też m.in. Turniej Szachowy o Puchar Miasta Sochaczew. Biblioteka będzie zachęcać do czytania pod chmurką, a muzeum prezentować swoje publikacje. W strefie spotkań ze zwierzętami dzieciaki odwiedzą alpaki, kucyki i osiołek z Zagrody Zakrzew. Warsztaty rękodzieła poprowadzą seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz animatorzy ze stowarzyszenia „Planszówki w Sochaczewie”. Oferty na swoich stoiskach zaprezentuje także wiele innych działających w Sochaczewie organizacji pozarządowych.

Trzeci dzień Święta Mieszkańców rozpocznie się jednak na sportowo. MOSiR o 9.00 rano wystartuje z dwoma turniejami. W hali przy ul. Kusocińskiego rozegrany zostanie finałowy turniej Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym. Na boisku przy ul. Chopina zagrają pary w Turnieju Siatkówki Plażowej z okazji Dni Sochaczewa.

O godzinie 12.30 w kościele św. Wawrzyńca rozpocznie się msza św. w intencji mieszkańców Sochaczewa. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewni Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Po liturgii zapraszamy mieszkańców na plac Kościuszki na poczęstunek słodkim symbolem Sochaczewa – Mazurkiem Chopina. Tuż obok wystąpi sochaczewska Orkiestra Dęta pod batutą Justyny Piątkowskiej-Duraj oraz Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa pod dyrekcją Ludwika Skrzypka.

Również z placu Kościuszki, co godzinę od 14.00 do 18.00, wyruszał będzie zabytkowy autobus – Jelcz typu „Ogórek”, zabierając zainteresowanych na objazdowe zwiedzanie Sochaczewa.

W niedzielę wróci akcja Roślinka za baterię. Wydział Ochrony Środowiska ustawi na ulicy Podzamcze specjalny namiot, w którym za świetlówkę lub baterię (choć zachęcamy do zebrania ich większej ilości) każdy otrzyma piękną roślinkę do domu lub ogrodu.

Tego dnia zapraszamy również do odwiedzenia stoisk Jarmarku Sochaczewskiego, Strefy Aktywności, Gastronomicznej (pyszne dania przygotowane przez koła gospodyń wiejskich), oraz do skorzystania z wyjątkowej atrakcji. To WIPE – OUT czyli gigantyczne tory przeszkód: Tor Challenger, Tor Ninja Warrior, Trapez. Mogą z nich korzystać nie tylko dzieci, młodzież, ale również dorośli.

Scena amfiteatru w niedzielne popołudnie będzie należała do Sochaczewskiego Centrum Kultury. Od godz. 14.00 do 18.30 na estradzie zaprezentują się grupy artystyczne działające w SCK. Na finał tegorocznych Dni Sochaczewa zaplanowano Wielką Galę Orkiestry Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30.

A A A
10.05.2023
godz.10:34
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt