przejdź do Sochaczew.pl
206316 odwiedzin
SM L-W zdobyła pieniądze na usunięcie azbestu

W ostatnich miesiącach na os. „Ogrody” nastąpił długo oczekiwany przełom. Zdjęto azbest z jednego z bloku przy ul. Wojska Polskiego 3. Spółdzielni udało się zdobyć pierwsze dofinansowanie na ten cel.

Azbestową elewację usunięto z dwóch ścian budynku. Blok przy ul. Wojska Polskiego 3, to jeden z obiektów w najgorszym stanie, dlatego też potraktowano go priorytetowo. Łączny koszt prac związanych z demontażem i utylizacją płyt cementowo-azbestowych, a także wykonaniem nowej warstwy termoizolacyjnej to około 200 tys. zł. Pierwotnie pokryto go z funduszu remontowego. Teraz około 48 tys. zł z tej sumy SM L-W po połowie zwrócą Narodowy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zrekompensuje to spółdzielni nakłady poniesione na zdemontowanie, transport i utylizację starej elewacji.

W pewnym momencie wydawało się, że z przyznania pieniędzy nic już nie będzie. Czas oczekiwania na odpowiedź przedłużał się. Wynikało to w dużej mierze z faktu, że zarówno NFOŚ jak i WFOŚ nie mają stałego budżetu. Kwoty, którymi dysponują, spływają do nich sukcesywnie w ciągu roku. Pochodzą np. z kar za zanieczyszczanie środowiska. W ten sposób nigdy nie da się do końca przewidzieć, jaką kwotą  będzie dysponował fundusz.

Jak ustaliliśmy, władze spółdzielni kompletują  już następną teczkę dokumentów, które zostaną wykorzystane przy pozyskiwaniu kolejnej transzy środków. To, który blok będzie modernizowany, jest nadal kwestią otwartą.

- Wybór będziemy najpierw konsultować z radą osiedla „Ogrody”. Ostateczna decyzja należeć będzie natomiast do Rady Nadzorczej - powiedział nam prezes SM L-W Stanisław Dziekoński.

Finansowanie przedsięwzięcia z NFOŚ i WFOŚ to nie jedyne opcje, jakie rozważa zarząd spółdzielni. Żaden z funduszy nie finansuje wykonania nowej elewacji. Wprowadzenie kompleksowych rozwiązań byłoby możliwe np. dzięki pieniądzom z programu rewitalizacji centrów miast. Prezes Dziekoński liczy, że po tegorocznej  przerwie, nabór wniosków zostanie ogłoszony w 2013 r. Unia Europejska dofinansowuje podobne przedsięwzięcia nawet w 85 proc. Dodatkowe punkty można  uzyskać za spójność inwestycji. Osiedle sąsiaduje z atrakcjami turystycznymi - kolejką wąskotorową i parkiem Garbolewskich. W obrębie centrum Sochaczewa rewitalizowane są już kramnice. Wszystko to stawia wniosek na dobrej pozycji startowej. Szansą dla SM L-W mogłoby być również podpisanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym z miastem.

- Wsparcie merytoryczne samorządu jest dodatkowo punktowane przy przyznawaniu dotacji. Partnerstwo działałoby z pewnością na naszą korzyść - wyjaśnia prezes. 

więcej w najnowszej "Ziemi".

Agnieszka Poryszewska

A A A
30.11.2012
godz.10:11
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość