przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
390959 odwiedzin
Rekordowy kontrakt, rekordowe dofinansowanie

Do końca 2024 roku aż 33 lokalne drogi zostaną utwardzone asfaltem, część z nich zyska oświetlenie i kanalizację deszczową, a cały program w 77 procentach zostanie sfinansowany z rządowej dotacji z Polskiego Ładu. Wykonawcą prac będzie firma Strabag. 12 kwietnia w kramnicach z jej pełnomocnikiem podpisano umowę o wartości prawie 28 mln zł.

Jak mówił Piotr Osiecki, to największy kontrakt drogowy w historii naszego samorządu i największe dofinansowanie, jakie uzyskaliśmy. Z drugiej edycji Polskiego Ładu ratusz otrzymał 21,85 mln bezzwrotnej dotacji, a wielki udział miał w tym Maciej Małecki, wiceminister resortu Aktywów Państwowych.

- To kolejny program dotykający najważniejszej strefy funkcjonowania miasta, czyli układu drogowego. Przez wiele lat realizowaliśmy program „Drogi zamiast błota”, dzięki któremu nową nawierzchnię asfaltową uzyskało kilkadziesiąt ulic. Teraz, tylko w ramach Małej Ojczyzny Chopina, przebudowie ulegną 33 drogi, nie tylko osiedlowe, ale też bardzo ważne dla całego układu komunikacyjnego jak np. Wojska Polskiego – mówił burmistrz.

I przypomniał, że w 2021 roku radni wydzielili w budżecie pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej, na jej podstawie złożono stosowny wniosek do Polskiego Ładu, ogłoszono przetarg na wykonawstwo. Do zawarcia umowy ze Strabagiem potrzebne było jeszcze jedno – dokładne rozpisanie sposobu finansowania prac.

- Kropka nad „i” postawiona została na sesji 28 marca, gdy radni zabezpieczyli całość środków na ten kontrakt. Bardzo serdecznie dziękuję radnym, a mam na myśli wspaniałą dwunastkę, która od początku pilotuje, wspiera, podejmuje konkretne decyzje, by móc inwestować w Sochaczewie, rozwiązywać problemy mieszkańców. Bo to jest główny cel działania samorządu – podsumował Piotr Osiecki.

Z kolei minister Maciej Małecki zaznaczył, że Sochaczew jest przykładem miejscowości, która bardzo dynamicznie rozwija się odkąd władzę w Polsce przejął rząd PiS.

- Mówię to jako przedstawiciel polskiego rządu, ale też jako poseł ziemi sochaczewskiej i mieszkaniec Sochaczewa. W mniejszych miejscowościach wciąż brakuje pieniędzy na zaspokojenie potrzeb inwestycyjnych, bo te są potężne, często trzeba nadrabiać zaległości, dlatego programy rządu to jest strzał w dziesiątkę dla Polski lokalnej – przekonywał.

Podkreślał, że 33 ulice mogą być przebudowane dzięki współpracy władz centralnych i samorządu. Do 22 mln złotych dotacji burmistrz oraz radni dołożyli wkład własny i objęli program drogowy spójnym, pewnym i stabilnym finansowaniem.

- Cieszę się, że mieszkańcy wielu osiedli, bo ten projekt dotyczy całego miasta, będą mogli doczekać się poprawy warunków swojego życia, bo te wszystkie programy, które przygotowujemy i realizujemy z samorządami mają wspólny cel – poprawę jakości życia mieszkańców. Chcemy, żeby mieszkańcy pięknego i dumnego Sochaczewa mieli takie same warunki do życia jak mieszkańcy największych aglomeracji – mówił minister.

Podczas takiej uroczystości nie mogło zabraknąć głosu radnych, którzy od początku wspierali projekt drogowy w czasie głosowań.

 

Radna Selena Majcher, przewodnicząca komisji budżetu i finansów w radzie miejskiej

To nie tylko dobry dzień, ale dobry czas dla Sochaczewa. Przyzwyczailiśmy się już do tych dobrych informacji, że kolejne dofinansowanie trafia na ziemię sochaczewską, choć przy tej inwestycji mam osobistą satysfakcję, że na drogowej liście znalazła się również Wojska Polskiego. Droga od lat wymagała remontu, przebudowy, mieszka tam wielu sochaczewian. Wczoraj spotkaliśmy się nad Bzurą, by podpisać umowę na nowy skatepar, pumptrack, miejsce rekreacji dla młodych. Dziś spotykamy się na podpisaniu umowy drogowej. Cieszę się, że jako przewodnicząca komisji budżetu i finansów mogę uczestniczyć w tej dobrej zmianie dla Sochaczewa.

Radna Magdalena Zborowska, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej w radzie miejskiej

Mamy dziś zaszczyt uczestniczyć w wielkim wydarzeniu dla miasta. W imieniu Sochaczewskiego Forum Samorządowego chcę podziękować ministrowi Małeckiemu i podkreślić, że lista 33 ulic jest kolejny dowodem na to, że nasza współpraca przebiega znakomicie. Podejmujemy trudne decyzje, ale jestem przekonana, że będą one dobrze służyły kolejnym pokoleniom mieszkańców.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział w.in. wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, burmistrz Piotr Osiecki, wiceprzewodniczący rady miejskiej Arkadiusz Karaś, wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, skarbnik miasta Jolanta Brzóska, radni Selena Majcher, Magdalena Zborowska, Marcin Cichocki, pełnomocnik firmy Strabag Wojciech Grochal.

 

Tak głosowali radni

Marcową uchwałę o finansowaniu przebudowy 33 ulic poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS:

Selena Majcher, Piotr Pętlak, Sylwester Kaczmarek, Edward Stasiak, Sławomir Dorywalski, Arkadiusz Karaś, Marcin Cichocki, Krystyna Dybiec, Renata Sokołowska, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.

Wyszli z sesji i nie brali udziału w głosowaniu radni PO, Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Jacek Krzemiński, Adam Kloch, Jolanta Kulpa-Szczepaniak.

 

Nazwa projektu: Mała Ojczyzna Chopina. Przebudowa dróg miejskich stanowiących element tras turystycznych i ścieżek rowerowych - etap I - poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców miasta                        

Wykonawca prac: spółka STRABAG, Pruszków, za cenę 27.851.300 zł.

Finansowanie: Łącznie na inwestycję zabezpieczono 28.100.000 zł – 11.050.000 zł w 2023 roku i 17.050.000 zł w 2024 r. Zadanie w 77 proc. zostanie sfinansowane z rządowej dotacji w wysokości 21.850.000 zł.

Nowa nakładka asfaltowa ułożona zostanie na następujących ulicach:

- Armii Krajowej

- Bajeczna

- Bolechowskich

- Bora-Komorowskiego

- Brzozowa (od Radiowej do Kasztanowej)

- Cmentarna (odcinek równoległy do Traugutta)

- Graniczna (od Jagiellońskiej do Podgórnej)

- Hugo–Badera

- Iwaszkiewicza (wraz z oświetleniem ulicznym)

- Jana Kazimierza

- Jasna

- Jesionowa (od Radosnej)

- Kasprowicza

- Kasztanowa

- ks. Twardowskiego

- Kwiatowa

- Lema

- Leśmiana

- Łąkowa (od Trojanowskiej do Twardowskiego)

- Planowa

- Porzeczkowa (wraz z oświetleniem ulicznym)

- Radosna

- Reymonta (od 1 Maja do Piłsudskiego wraz z kanalizacją deszczową)

- Roweckiego

- Srebrna

- Tomickiego (do Bojowników)

- Wczasowa (od Asnyka do Zalewowej)

- Wierzbowa

- Wojska Polskiego (od Ziemowita do 15 Sierpnia wraz z kanalizacją deszczową)

- Wróblewskiego (od torów do Wojska Polskiego)

- Zapolskiej (wraz z oświetleniem ulicznym)

- Żwirowa

- Żytnia (od Olimpijskiej do Warszawskiej wraz z kanalizacją deszczową)

A A A
12.04.2023
godz.10:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt