przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
372479 odwiedzin
Dzielenie się zniczem ma sens

Inicjatywa "Podziel się zniczem" przynosi świetne efekty. Lampiony, zamiast do kontenera na śmieci, trafiają na regał przy wejściu na cmentarz komunalny na Wypalenisku. Widać, że odwiedzający nekropolię chętnie korzystają z pomysłu.
Zakład Gospodarki Komunalnej umieścił stojak jeszcze przed 1 listopada i wtedy okazało się, że to doskonała inicjatywa, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Także w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy wiele osób odwiedza swych zmarłych bliskich.  Ci, których stać na wymianę zniczy na grobach, dotychczasowe odstawiają na stelaż. Inni, mniej zamożni, mogą wybrać lampion i dokupić do niego wkład, co na pewno jest mniej kosztowne. Zwłaszcza, że znicze na regale to nie jakieś "spady", a pełnowartościowe osłony.
Aspekt ekonomiczny dotyczy także ZGM, który mniej płaci za wywóz śmieci i tą inicjatywą zachęca do oszczędności także nas. Kto powiedział, że na grobie musi stać dziesięć lampionów. Czasem jeden ładny wygląda gustowniej a tak samo świadczy o naszej pamięci o bliskich.
Nie wstydźmy się więc korzystać z regału na znicze, nawet jeśli stać nas na nowe. To jest dodatkowy  aspekt tego pomysłu - ekologia. Im mniej lampionów trafia do śmieci, tym lepiej dla natury, a tym samym dla nas. Dotyczy to także ilości zapalanych lampek. Często nad cmentarzami unosi się ciężki dym pochodzący ze zniczy. Mimo że wkłady są obecnie produkowane z mniej szkodliwych substancji, to i tak zatruwają środowisko. (sos)

A A A
09.01.2023
godz.14:25

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt