przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
372474 odwiedzin
Miasteczka rowerowe dla każdej szkoły

Miasteczka rowerowe w każdej szkole podstawowej, więcej bezpiecznych przejść dla pieszych i wyświetlacze prędkości na drogach, gdzie kierowcy pozwalają sobie mocniej wcisnąć pedał gazu. Projekt złożony z tych trzech modułów zyskał uznanie komisji konkursowej i będzie dofinansowany kwotą prawie 400 tys. złotych.

W ramach konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” ratusz sięgnął po maksymalną kwotę dofinansowania pokrywającą aż 85 proc. kosztów zadania. Dotacja pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.

- Nasz projekt znalazł się bardzo wysoko na liście rankingowej zdobywając 42 punkty na 44 możliwe do uzyskania. Wniosek opracowano w Wydziale Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM, bez wsparcia firm doradczych. Kilka dni temu Centrum Unijnych Projektów Transportowych poinformowało nas, że lada dzień otrzymamy umowę do podpisania, a to oznacza, że wprowadzamy dotację do budżetu i wiosną ogłaszamy przetarg na wykonawstwo – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Do programu miasto zgłosiło trzy moduły. Po pierwsze to przebudowa czterech wyniesionych przejść dla pieszych znajdujących się obok Urzędu Skarbowego przy ul. Grabskiego, na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Reymonta, przy Grunwaldzkiej (skrzyżowanie z Hotelową) oraz na skrzyżowaniu Żeromskiego i Narutowicza. Trzy ostatnie już powstały i miasto otrzyma zwrot znacznej części poniesionych kosztów.

Drugi moduł to montaż wyświetlaczy prędkości. Urządzenia uspokoją ruch na siedmiu newralgicznych odcinkach dróg – na Batalionów Chłopskich, przy ulicy Staszica, w rejonie skrzyżowania z drogą wewnętrzną do SP 6 oraz przy SP nr 4. Wyhamują ruch na Olimpijskiej przy basenie, na Traugutta przy Miejskim Przedszkolu nr 1, na zakręcie ulicy Gawłowskiej przy Środowiskowym Domu Samopomocy oraz na Warszawskiej, w rejonie wjazdu na teren stadionu.

Trzeci moduł to miasteczka rowerowe. Otrzyma je każda z sześciu miejskich szkół podstawowych. Edukacyjne miasteczko ruchu drogowego to zestaw znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, specjalnych antypoślizgowych gumowych mat imitujących jezdnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Można z nich układać skrzyżowania, ronda o różnych powierzchniach i szerokościach. Urządzeń nie trzeba podłączać do sieci, mają własne zasilanie akumulatorowe, więc miasteczko można rozłożyć w dowolnym miejscu – hali sportowej, na sztucznym boisku, betonowym placu a nawet boisku trawiastym. Miasteczka są projektowane tak, aby w jak najbardziej realny sposób odwzorować warunki panujące na drodze i co za tym idzie, aby jak najlepiej przygotować dzieci i młodzież do bezpiecznego poruszania się po drogach. Mogą z nich korzystać nawet przedszkolaki.

- Koszt wdrożenia naszego projektu oszacowaliśmy na 439.420 zł. Maksymalna kwota dofinansowania nie mogła przekroczyć 85 procent wartości projektu, co w naszym przypadku oznacza 373.507 zł. I dokładnie tyle otrzymaliśmy – podkreśla z dumą burmistrz. I dodaje - A radnym opozycji, którzy w rozmowach z dziennikarzami i na sesjach rady mówią, że słabo radzimy sobie ze zdobywaniem dotacji przypomnę, że tylko w tym roku pozyskaliśmy prawie 29 mln zł. To dotacje od rządu i marszałka m.in. na przebudowę dróg, utworzenie Strefy Aktywności nad Bzurą i budowę ulicy Dewajtis.

daw

A A A
10.12.2022
godz.14:22
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt