przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338486 odwiedzin
Żeby zobaczyć więcej

Spotykamy je na ulicy, mijamy na schodach, czasem mówimy sobie dzień dobry, ale tak naprawdę nie wiemy, jaką historię noszą w sobie, z czym się mierzą, o co walczą. I że w tej walce stawką jest ich życie.

W piątek 3 czerwca ponad 30 kobiet w białych koszulach spotkało się na placu Kościuszki, aby wziąć udział w akcji "#Zobacz więcej". Połączyła je nie tylko biała koszula, ale przede wszystkim - rak. Przyszły, aby pokazać, że ich choroba to nic wstydliwego, ujawniły się, aby ośmielić inne kobiety, które zmagają się z rakiem w samotności, bez niczyjego wsparcia i chorobę traktują jak wyrok.

Marta leczy się od ponad roku. Podczas kąpieli wyczuła na piersi zgrubienie wielkości pestki od wiśni. Nie zignorowała go. Zaczęła od ginekologa i rutynowych badań i usłyszała jednoznaczną diagnozę - rak piersi. - Miałam dla kogo walczyć. Mam 5-letnie dziecko. Nie wyobrażałam sobie, abym mogła je zostawić. Najtrudniej było po chemii, kiedy straciłam włosy, ale miałam ogromne wsparcie najbliższych. Dzisiaj jest już okej, jestem po operacji, pod stałą kontrolą lekarską. Jestem szczęśliwa, że mogę tu być i zaświadczyć innym młodym kobietom, że rak to nie wyrok - mówi z entuzjazmem.

U Dominiki było jeszcze gorzej. Była w szóstym miesiącu ciąży bliźniaczej, kiedy pojawił się guz piersi. Przeszła całą trudną drogę, ale urodziła dwóch chłopców i sama wyszła z choroby. Wydarzenia sprzed siedmiu lat dzisiaj wspomina ze spokojem, choć wtedy przeżyła prawdziwą traumę. Opowiada, że wsparcie od rodziny może zdziałać cuda i poleca innym kobietom dzielenie się swoimi problemami z innymi.
3 czerwca na placu Kościuszki wsparcia udzielili paniom motocykliści z klubu Boruta, którzy zajechali swoimi wielkimi maszynami, na których panie chętnie się fotografowały. Był też burmistrz Piotr Osiecki, dumnie prezentujący koszulkę z hasłem "#Zobacz więcej" i wręczający upominki.

"Zobacz więcej" to ogólnopolska akcja, którą wymyśliła fotografka Magda Rdest-Nowak. Spotkania kobiet chorych na raka odbywają się w 12 miastach, gdzie autorka pomysłu organizuje im sesje zdjęciowe tylko w białych koszulach. Symbolizują one czystość, ale też walkę z trudnym przeciwnikiem. 365 kobiet stanie się bohaterkami akcji internetowej, a później wystaw w każdym z miast uczestniczących w projekcie.

- Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiając się, jaką historię w sobie nosi. Biała koszula to nie tylko rak. To także depresja, stany lękowe, blizny na ciele i cała reszta. "# Zobacz więcej" to projekt o szacunku do drugiego człowieka, o dawaniu, rozumieniu i widzeniu a nie patrzeniu - mówi Magda Rdest-Nowak.

Ta piątkowa sesja w pełnym słońcu to nie koniec, to dopiero początek rozmów o tolerancji, trudnych emocjach i radości życia. Będziemy do nich wracać.
Jolanta Sosnowska
 

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/urzad.miejski.w.sochaczewie

A A A
06.06.2022
godz.12:51
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt