przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338473 odwiedzin
Wystawy, pokazy, publikacje

Zbliża się sezon wakacyjnych wydarzeń. Przedsmak mieliśmy w ten weekend podczas miejskich obchodów Dnia Dziecka. Bogatą ofertę na nadchodzące miesiące przygotowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Ale to nie jedyne plany sochaczewskiej placówki.

Już w najbliższym czasie możemy spodziewać się dwóch nowych wystaw. 

- 10 czerwca otworzymy wystawę „Ziemia sochaczewska oczami artystów”. Jej przygotowaniem zajmuje się Adrianna Andrusiewicz-Tabara. Z kolei w sierpniu planujemy wystawę planszową „Wyspa Wolności”. Traktowała będzie o Bibliotece Polskiej w Paryżu, najstarszej polskiej instytucji kultury działającej poza naszym krajem, założonej w 1838 roku - mówi dyrektor muzeum Michał Górny. 

Na zbliżającej się ekspozycji „Ziemia sochaczewska oczami artystów” zaprezentowanych zostanie około 35 obrazów  pochodzących po części ze zbiorów muzealnych, ale nie tylko. - Na pewno dużą atrakcją będą obrazy rodziny Zemplińskich. Andrzej Novak-Zempliński, jego żona i syn wypożyczyli łącznie dziesięć obrazów. Będzie też można zobaczyć prace lubianej w Sochaczewie artystki Barbary Jachimowicz - mówi Adrianna Andrusiewicz-Tabara. - Trzy obrazy pokaże Przemko Stachowski. Zobaczymy też prace autorstwa Marcina Hugo-Badera, a także dzieła znajdujące się na co dzień w prywatnych sochaczewskich kolekcjach. 

A we wrześniu czeka nas bardzo ciekawa ekspozycja o sochaczewskim handlu w czasach PRL. 

- Któż pamięta, jak wyglądał asortyment z tamtych lat, na przykład słynna pralka Frania, albo kartki żywnościowe - mówi regionalista Radosław Jarosiński. - Pomysł na wystawę nabrał rozmachu po propozycji regularnie współpracującego z muzeum Sebastiana Tempczyka, który udostępni nam część swojej kolekcji. Same dokumenty jednak nie dla każdego są atrakcyjnym obiektem, postanowiliśmy więc rozszerzyć wystawę o zdjęcia witryn sklepowych, ekspozycję   najpopularniejszych, albo najbardziej kojarzących się towarów z półek sklepowych, choćby słynnego octu, który czasem gościł na tych półkach jako jedyny. 

W wakacje wrócą pokazy historyczne w parku Chopina. 

- Realizatorem będzie Fundacja „Czarna Kura” - mówi Michał Górny. - Rekonstruktorzy,   których znam, cenię i wiem, że zaprezentują się na bardzo wysokim poziomie. Muzeum zajmie się koordynacją i promocją wydarzenia. Największa zmiana w porównaniu z rokiem ubiegłym jest taka, że zamiast ośmiu pokazów zdecydowaliśmy się na cztery większe, bardziej rozbudowane i odpowiednio wzbogacone o pokazy rekonstrukcyjne 3 lipca zobaczymy „Ogniem, mieczem i łukiem”, czyli pokaz broni średniowiecznej, w tym artylerii, rycerstwa, łuczników itp. Z kolei 10 lipca zaprezentowany zostanie pokaz „Per aspera ad astra”, czyli średniowieczna astrologia, ale też odkrycia geograficzne. Organizatorzy skupią się na XV, XVI i XVII wieku, a także na wpływie odkryć geograficznych na styl życia i rozwój technologii. Następnie 7 sierpnia zobaczymy pokaz „Nie święci garnki lepią”, czyli prezentację zawodów średniowiecznych takich jak tkactwo, garncarstwo, wikliniarstwo, kaletnictwo. Z kolei 14 sierpnia w parku powstanie wielka wioska średniowieczna. - Dążymy do realizowania pokazów historycznych w kontekście XV i XVII wieku - mówi Michał Górny. - W obydwu tych okresach, a nawet wcześniej, od połowy XIV w., Sochaczew był ważnym ośrodkiem na tych ziemiach. Najpewniej uda się też zorganizować obóz generała Szembeka w kontekście powstania listopadowego. Z kolei na 1 sierpnia planujemy wykłady na temat powstania warszawskiego i tego, jak rzutowało ono na nasz region. A także o broni palnej powstania warszawskiego - podsumowuje dyrektor Górny. 

Na ciekawe i znaczące w środowiskach akademickich zapowiada się wydarzenie planowane na drugą połowę września. Będzie to konferencja naukowa „Dziedzictwo wojskowe w historii lokalnej XV-XX w.”.

- W jej trakcie rozpatrzymy dziedzictwo ziemi sochaczewskiej w trzech blokach tematycznych, tj. wojen i bitew, służby garnizonowej oraz w kontekście przemysłu obronnego - mówi Michał Górny. - Temat bardzo szeroki i jestem przekonany, że pozwoli dodatkowo zgłębić historię naszego miasta i ziemi sochaczewskiej. W trakcie konferencji możemy zająć się polami bitewnymi, ale też źródłami związanymi ze służbą garnizonową. Przemysł obronny w kontekście naszego miasta od razu przywodzi na myśl Boryszew i fabrykę prochu. Konferencja odbędzie się w formacie dwujęzycznym, polskim i angielskim. Celujemy w kadrę akademicką, doktorską, profesorską.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie, a po jego zakończeniu planowana jest publikacja pokonferencyjna. 

Na bieżąco sochaczewskie muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Już 10 czerwca zaprezentuje dwie nowe publikacje, „Garnizon wojskowy na terenie powiatu sochaczewskiego w latach 1815-1914” Michała Górnego oraz „Już tylko echo. Opowieść o Famułkach Królewskich” Radosława Jarosińskiego. Warto na pewno wspomnieć o planowanym w najbliższym czasie albumie malarstwa Andrzeja Novak-Zemplińskiego oraz wydawnictwie sochaczewskich lotników, które ukaże się w przyszłym roku. Placówka planuje też uczcić specjalnym wydawnictwem 50-lecie swojego istnienia. 

Nie bez znaczenia będzie na pewno planowana w najbliższym czasie publikacja posiadanych w zbiorach muzeum znaków tożsamości. Może być to ciekawa lektura dla osób szukających informacji o członkach rodziny, którzy nie wrócili z frontu. Baza została zbudowana na podstawie odnalezionych nieśmiertelników, mowa więc o takich informacjach jak imię, nazwisko, rok urodzenia, wyznanie oraz adres Państwowego Komitetu Uzupełnień, który wskazuje na okolice z jakich pochodził żołnierz.

Sebastian Stępień

A A A
03.06.2022
godz.08:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt