przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
333426 odwiedzin
Takiej nocy jeszcze nie było

Wielkimi krokami zbliża się Noc Muzeów. W sobotę 14 maja w jej organizację włączą się trzy największe placówki muzealne na naszym terenie - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Udział wezmą też stowarzyszenia i instytucje, m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje. Koordynatorem Nocy Muzeów jest miasto Sochaczew.

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą obchody zaczną się od godziny 15:00 premierą kolejnego wydania Rocznika Sochaczewskiego oraz panelem wykładowym o orientalnych i kaukaskich śladach na ziemi sochaczewskiej. 

- W dużej mierze oparliśmy się w tym roku na kultywacji pamięci o Stanisławie Glezmerze i jego Pawilonie Japońskim w podsochaczewskich Strugach, czyli pierwszego protomuzeum na ziemiach polskich, a być może i w Europie, prezentującego zabytki kultury japońskiej - mówi dyrektor MZSiPBnB Michał Górny. - Zależało nam, by przypomnieć o tym miejscu jako istotnym elemencie tożsamości naszego regionu. Ponadto kultura japońska jest już nierozerwalnie związana z Żelazową Wolą. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny dla Japończyków jest Fryderyk Chopin. Dodatkowo dysponujemy szeroką dokumentacją jednego z pierwszych koncertów chopinowskich w Żelazowej Woli, którego gwiazdą była pochodząca z Japonii Chieko Hara. Przez pierwsze 20 lat na koncertach chopinowskich bardzo często pojawiali się przedstawiciele ambasady japońskiej. Japończycy bywali w Sochaczewie i mają pewien wpływ na nasz region. Stąd nasza decyzja, żeby w tym roku przybliżyć zwiedzającym ten orientalny temat. I to w bardzo szerokim spektrum, od wojskowości, przez elementy związane z muzyką, rytuałami. Jestem przekonany, że każdy będzie mógł znaleźć element, którym się zainteresuje. 

Wielbicieli militariów na pewno zainteresuje pokaz grupy rekonstruktorów z Łańcuta, którzy zaprezentują m.in. elementy oporządzenia japońskiego piechura z XVII w. Jeśli kogoś bardziej ciekawi muzyka, będzie mógł obejrzeć pokaz gry na shamisenie, charakterystycznym japońskim instrumencie strunowym albo pokaz japońskiego tańca. Zaplanowaliśmy również prezentację japońskich strojów oraz szereg warsztatów. Nie zabraknie ceremoniału picia herbaty, bardzo charakterystycznego elementu dla kultury japońskiej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach japońskiej kaligrafii. Wszystko to odbywać się będzie w budynku muzeum.

Część wykładowa w tym roku została rozszerzona na skansen, gdzie pojawi się przygotowany na jej potrzeby namiot. 

- Mamy w tym roku grupę, myślę, bardzo ciekawych wykładowców, choćby z Muzeum Azji i Pacyfiku, czy doktorantów z Uniwersytetu   Warszawskiego - mówi Michał Górny. - Nie zabraknie oczywiście naszych lokalnych historyków. Tematy rozbite będą na dwa panele. Pierwszy - typowo orientalny, związany z Japonią i Kaukazem w Sochaczewie. Drugi związany ze sferą sacrum, to znaczy religie ziemi sochaczewskiej. Przygotowaliśmy wykład o ewangelikach, religiach kaukaskich, przewiną się muzułmanie, prawosławie na zachodnim Mazowszu i oczywiście judaizm. Prezentacja filmu o sochaczewskich żydach, mimo że w programie pojawia się o godzinie 18.00, będzie jednak zapętlona, by każdy zainteresowany mógł go obejrzeć w dowolnym momencie zwiedzania.  

W ramach współpracy z pozostałymi biorącymi udział w organizacji tegorocznej Nocy Muzeów w Sochaczewie placówkami przygotowana została m.in. wycieczka piesza śladem sochaczewskich cmentarzy. Przed 16.00 zainteresowani będą mogli udać się na nią z przewodnikiem. Zakończy się w okolicach grobowca mułły azerskiego. Tam każdy z uczestników zdecyduje, czy chce wrócić, zobaczyć pozostałe atrakcje przygotowane przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, czy też woli udać się do Muzeum Kolei Wąskotorowej na przejazd ciuchcią do Żelazowej Woli. Tam na uczestników czekał będzie między innymi recital chopinowski. 

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej po panelu wykładowym, około godziny 18:00, rozpoczną się pokazy, warsztaty i prezentacje. Na zwiedzających będą czekały też stanowiska stałe, na których zobaczą prezentację rynsztunku japońskiego ery Sengoku (XVI w.) na przykładzie III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej. Prezentacja 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich oraz stoisko Eco kimono de Casual, gdzie obejrzeć będzie można stroje japońskie.

- Nie zabraknie też tematyki II wojny światowej - zapewnia Michał Górny. - Jednak w tym roku chcemy ją pokazać inaczej, przez pryzmat wpływów kulturowych innych nacji na nasz region. Po 17.00 pod muzeum pojawi się też autokar, którym będzie można udać się w rejon związanych z II wojną światową sochaczewskich fortyfikacji. Tam chętni skorzystają z atrakcji przygotowanych przez grupę pasjonatów historii z Arturem Gałeckim na czele. 

Sebastian Stępień

 

Program Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą:

 • 15:00 - 15:40 - Prezentacja Rocznika Sochaczewskiego/Panel wykładowy 1 (Pawilon) Orientalne i kaukaskie ślady.
 • 16:00 - 16:20 - Michał Górny (MZSiPBnB) - Podróż Stanisława Glezmera do Japonii i historia pawilonu japońskiego w Strugach. 
 • 16:30 - 16:50 - Dominika Kossowska-Janik (Muzeum Azji i Pacyfiku) - Historia pisma w Azji.
 • 17:00 - 17:20 - Michał Górny (MZSiPBnB) - Zakaukaski Konny Pułk Muzułmanów i Kaukaski Pułk Górski w Sochaczewie.
 • 17:30 - 17:50 - Paweł Janik (OBA UW) - Plemiona Kaukazu - krótka historia.
 • 15:50 - wycieczka z przewodnikiem szlakiem sochaczewskich cmentarzy. Limit uczestników: 20 osób. Przejście do Muzeum Kolei Wąskotorowej./Panel wykładowy 2 (namiot w skansenie). 
 • 16:00 - 16:20 - Ks. Eliasz Tarasiewicz - Prawosławie na Zachodnim Mazowszu. 
 • 16:30 - 16:50 - Roman Żuchowicz (UW) - Religie Kaukazu. 
 • 17:00 - 17:20 - Marek Babulewicz (14 Pułk Ułanów Jazłowieckich) - tradycje kawalerii tatarskiej w Wojsku Polskim 1918 - 1939. 
 • 17:30 - 17:50 - Radosław Jarosiński (MZSiPBnB)- Kościół ewangelicki na ziemi sochaczewskiej. 
 • 18:00 - 20:00 - stała prezentacja filmu „Na sochaczewskim kirkucie”. 
 • 17:30 - Projekt „Sochaczewskie fortyfikacje” wycieczka autokarowa po sochaczewskich schronach z okresu II wojny światowej. Warsztaty i prezentacje - pawilon. 
 • 18:00 - 18:30 - III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej - prezentacja wojskowości japońskiej XVII wieku, pokaz mieczy i zbroi. 
 • 18:40 - 18:50 - III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej - pokaz gry na shamisenie.
 • 18:50 - 19:10 - III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej - taniec japoński. 
 • 19:20 - 20:20 - Julia Caba - warsztaty kaligrafii japońskiej. Obowiązują zapisy, limit 30 osób. 
 • 20:30 - 21:00 - Eco kimono de Casual - Kimona, haori i yukaty. Strój japoński 1910 - 1930. 
 • 21:10 - 22:00 - Julia Caba - ceremonia picia herbaty - warsztaty. Obowiązują zapisy, limit 30 osób. 

Stanowiska stałe: 

 

 

 • 1. Prezentacja rynsztunku japońskiego ery Sengoku (XVI w.). III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej. 
 • 2. 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich. 
 • 3. Eco kimono de Casual - prezentacja strojów japońskich.

 

A A A
13.05.2022
godz.19:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt