przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
333426 odwiedzin
Wkrótce zapłacisz kartą

Od 1 czerwca zarządzana przez Zakład Komunikacji Miejskiej sochaczewska strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona. Pojawi się 21 kolejnych parkomatów. Wszystkie urządzenia zyskają nową funkcjonalność - za bilety będzie można zapłacić kartą płatniczą lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

- Rozstrzygnęliśmy już przetarg, czekamy na dostawę sprzętu. Za 610 tysięcy złotych zmodernizujemy 23 funkcjonujące na terenie miasta parkomaty oraz zainstalujemy 21 nowych urządzeń. Będą one tożsame, bowiem zwycięzcą przetargu została ta sama firma, która dostarczyła nam wcześniej obecnie działające parkomaty. Z pewnością dużym udogodnieniem dla kierowców będzie to, że wszystkie, zarówno stare jak i nowe urządzenia, zostaną wyposażone w terminale dające możliwość płatności bezgotówkowej. Wnosić opłaty za bilety postojowe będzie można także za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Oczywiście urządzenia nadal będą przyjmowały gotówkę (bilon). Wyznaczyliśmy już konkretne lokalizacje, gdzie staną nowe parkomaty. Niebawem nastąpi ich montaż, rozpocznie się też malowanie linii, aby oznaczyć miejsca postojowe. Nowy regulamin rozszerzonej strefy płatnego parkowania zacznie obowiązywać od 1 czerwca - mówi dyrektor ZKM, Beata Furman.

Aktualnie strefa obejmuje prawie 400 miejsc postojowych na terenie miasta, obsługiwanych przez 23 parkomaty. Wyznaczone miejsca zlokalizowane są przy ulicach: Wąskiej, Kordona-Janickiego, 1 Maja, Reymonta, Traugutta, Polnej, Żeromskiego, Pokoju, Poprzecznej i Warszawskiej.

Od 1 czerwca, po rozszerzeniu strefy, przybędzie 240 miejsc. Nowe koperty zlokalizowane zostaną: na ul. Warszawskiej (od pierwszego wjazdu na plac św. Dominika do al. 600-lecia), na placu św. Dominika, po jednej stronie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy placu Kościuszki (między ul. Wyszyńskiego a Farną), na ul. Farnej (od ul. Warszawskiej do Toruńskiej), na Narutowicza, przy ul. Traugutta po prawej stronie w kierunku Boryszewa (od ul. Warszawskiej do Ziemowita), w ul. Ułanów Jazłowieckich, ul. 1 Maja po obu stronach na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Ułanów Jazłowieckich oraz po obu stronach ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ul. Narutowicza do ul. Pokoju.

Wysokość stawek opłat po rozszerzeniu strefy nie zmieni się. Półgodzinny postój nadal będzie bezpłatny, a za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą jedynie 2 zł. Przypomnijmy, że regulamin strefy obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Wówczas obowiązkiem kierowców jest pobranie z parkomatów i umieszczenie wydrukowanych biletów postojowych w widocznym miejscu, za przednią szybą pojazdu, również tych bezpłatnych. W siedzibie ZKM można też nabyć abonamenty - typu „M” dla mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przy ulicach objętych strefą kosztuje od 20 zł do 150 zł, w zależności od liczby miesięcy, na które został wykupiony lub też karnet typu „O”, na okaziciela za 200 zł. 

Jak wynika z obserwacji obecnie funkcjonującej strefy, mieszkańcy i przedsiębiorcy, działający w tych częściach Sochaczewa, gdzie są parkomaty, bardzo je chwalą. We wrześniu 2020 na portalu Sochaczew.pl zamieściliśmy sondaż. Zapytaliśmy internautów, co sądzą o SPP. Poprosiliśmy o zaznaczenie jednej z trzech odpowiedzi. W ciągu czterech dni w ankiecie wzięły udział 294 osoby. Okazuje się, że blisko 80 procent z nich popiera SPP i jest zadowolonych z jej funkcjonowania. 103 ankietowanych (35 proc.) odpowiedziało, że „strefa ułatwia znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta”. Jeszcze więcej, bo 123 osoby (42 proc.) uważają, że „miasto powinno rozwinąć strefę o kolejne ulice”. Tylko co piąty pytany stwierdził, że „strefa nie spełnia swojej roli i powinna zniknąć”.

Rozszerzenie strefy wpłynie pozytywnie m.in. na rozwój gospodarczy kolejnych obszarów miasta, które muszą się zmagać z deficytem miejsc postojowych. Główną zaletą strefy jest bowiem zwiększenie rotacji samochodów. Pokazują to statystyki w raporcie ZKM za pierwszy kwartał 2022 roku. Uśredniając, jedno miejsce postojowe było każdego dnia wykorzystywane dziewięciokrotnie. Przez trzy pierwsze miesiące tego roku parkomaty wydały blisko 220 tys. biletów. Nie uderza to jednak kierowców po kieszeniach, zdecydowana większość z nich,  bo 84 procent (183,5 tys.), to bezpłatne, półgodzinne bilety.

Maciej Frankowski 

A A A
08.05.2022
godz.12:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt