przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
333426 odwiedzin
Cyna w najlepszym wydaniu

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza na wystawę czasową „Cyna - trzeci metal”. W głównej sali do obejrzenia jest ponad sto eksponatów, wyrobów z cyny pochodzących nawet z XVIII wieku.

Ze względu na dostępność, niską temperaturę topnienia, łatwość odlewania oraz dobre własności mechaniczne cyna, już od czasów wczesnego średniowiecza, była powszechnie używana do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, takich jak talerze czy dzbanki. To one, wiele z nich misternie zdobionych, stanowią największą część prezentowanej ekspozycji. Na wystawie można też zobaczyć inne bardzo ciekawe przedmioty wykonane z cyny, jak podgrzewacze do pościeli, pięknie zdobioną formę do ciasta, czy kadzielnicę sakralną.

Zbiory pochodzą z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Wystawę czasową „Cyna - trzeci metal” można zwiedzać do 22 maja w godzinach pracy sochaczewskiego muzeum, od wtorku do niedzieli w godz. 10-16.

Zbliża się także Noc Muzeów. Ogólnopolska akcja odbędzie się w tym roku w sobotę 14 maja. Jej motywem przewodnim w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą będzie wielokulturowość dawnego Sochaczewa. Więcej szczegółów wkrótce.

A A A
25.04.2022
godz.14:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt