przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338480 odwiedzin
Sztuka niosąca dobro

Tajemnicze, skłaniające do refleksji, nieprzeniknione – takie są prace artystki Joanny Mazuś, które można obejrzeć na wystawie „Mistyka istnienia” w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Ekspozycja prezentuje kilkanaście obrazów oraz płaskorzeźby.

Joanna Mazuś zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym i monumentalnym oraz fotografią. Od 2016 roku współpracuje z Krzysztofem Sokolovskim przy tworzeniu polichromii wnętrz świeckich i sakralnych. Pisze również eseje oparte na filozoficzno-artystycznych rozważaniach. Spoiwem, łączącąym wszechstronne działania artystki, jest abstrakcja metafizyczna. „Język abstrakcji, którym się posługuję, sprzyja eksplorowaniu ukrytego wymiaru   rzeczywistości oraz naszego wewnętrznego świata wrażliwości i duchowości. Staram się, by moje malarstwo zawierało melodię naszego ludzkiego bycia w świecie, doświadczania rzeczywistości i własnego istnienia” – mówiła w trakcie wernisażu artystka. 

Prezentowane w Galerii ZeDeK obrazy są bardzo osobiste. I choć ich odbiór jest intuicyjny, mają w sobie uniwersalny przekaz - niesienie dobra. To taka misja, którą według Joanny Mazuś powinni mieć teraz wszyscy artyści - „Wierzę, że sztuka ma w sobie siłę, która jest nam obecnie bardzo potrzebna. Może nas przenieść do innego wymiaru. Do jakiegoś odległego świata, w którym odnajdziemy ukojenie i chociaż na chwilę oderwiemy się od bolesnej rzeczywistości”.

Wystawa „Mistyka istnienia” czynna jest do 4 kwietnia. Ekspozycję można zwiedzać w Galerii ZeDeK w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00- 18.00. Zapraszamy również na wirtualny spacer po wystawie, który dostępny jest na stronie internetowej  sck.sochaczew.pl oraz na fanpage’u Galerii ZeDeK na Facebooku. 

Kurator wystawy: Marta Wasilewska

Iza Strzelecka

Joanna Mazuś urodziła się w 1994 r. w Warszawie. W 2018 r. ukończyła studia na Wydziale Malarstwa   warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem za pracę stworzoną pod kierunkiem prof. Andrzeja Rysińskiego (malarstwo) i prof. Krzysztofa Jabłonowskiego (aneks z fotografii na Wydziale Grafiki). W roku akademickim 2016/2017 w ramach stypendium Erasmus+ studiowała na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie.

A A A
10.03.2022
godz.09:05
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt