przejdź do Sochaczew.pl
215154 odwiedzin
Bitwa o sądy w parlamencie

 

Dosłownie za kilka dni odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy, która uniemożliwi ministrowi sprawiedliwości manipulowanie przy sądach, również przy sądzie sochaczewskim.

Projekt złożył Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, na czele którego stoi mecenas Wojciech Błaszczyk, a którego członkowie to część założonego w naszym mieście ogólnopolskiego stowarzyszenia Amici Curiae, które od miesięcy walczy o zagrożone sądy.

Przypomnijmy, że w pierwszych dniach października minister Jarosław Gowin całkiem niespodziewanie podpisał rozporządzenie o likwidacji 79 sądów, choć wcześniej proponował publicznie listę 29 najmniejszych jednostek. Wtajemniczeni twierdzą, że posunięcie to było wynikiem rozgrywek politycznych z PSL, które nie akceptuje żadnej manipulacji przy sądach.

Rozporządzenie ministra Gowina ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Dlatego też zwolennicy działań komitetu i mecenas Błaszczyk zrobili wszystko, aby ich projekt pod obrady parlamentu wszedł jak najprędzej.

 - Otrzymałem informację, że pierwsze czytanie naszego projektu odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 7,8 lub 9 listopada - mówi Wojciech Błaszczyk. - Będę na tym posiedzeniu, by tak , jak poseł sprawozdawca przedstawia projekt ustawy, uzasadniać projekt przed posłami jako pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej. Potem przewidziane są wystąpienia wszystkich klubów i kół poselskich i … głosowanie, czy skierować go do dalszej pracy w parlamencie, czy też nie.

Jak twierdzi mecenas Błaszczyk, PSL zapewnia, że będzie większość sejmowa dla tego projektu, czyli cała opozycja plus ludowcy. Nie jest jasne stanowisko klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w tej sprawie. Jest też oficjalne poparcie dla projektu Naczelnej Rady Adwokackiej a także Krajowej Rady Sądownictwa, która niejako z urzędu ma za zadanie opiniowanie wszystkich aktów prawnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości rozpatrywanych przez parlament.

W piśmie podpisanym przez przewodniczącego KRS Antoniego Górskiego czytamy m. in.: „Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że konsekwentnie wyrażała negatywne opinie w stosunku do projektów rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych. (…) Należy ponownie stwierdzić, że z art. 176 ust.2 Konstytucji wynika, iż ustrój i właściwości sądów stanowią materię ustawową, co oznacza, że decyzje w sprawie tworzenia i znoszenia sądów powinien podejmować ustawodawca, a nie przekazywać tych zagadnień Ministrowi Sprawiedliwości”.

Więcej w njnowszej "Ziemi".

Sławomir Burzyński

A A A
29.10.2012
godz.21:23
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość