przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307506 odwiedzin
Epitafium dla drzew

7 stycznia w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 otwarta została wystawa „Anioły z Bzury” autorstwa Moniki Boruty-Sałacińskiej. Ekspozycja prezentuje kilkanaście unikatowych aniołów i artystyczne instalacje, które powstały dzięki silnej integracji artystki z lokalną przyrodą.

Monika Boruta-Sałacińska na co dzień maluje głównie obrazy. Inspiracje czerpie z natury oraz własnych zainteresowań i doświadczeń. Do aniołów wraca, kiedy czuje, że ma taką potrzebę, gdyż jak twierdzi, mają one w sobie dobrą energię.

- Do powstania instalacji artystycznych i aniołów, posłużyły mi pocięte drzewa, okorowane gałązki i zrębki drewniane, które rzeka Bzura wyrzuciła na brzeg z żeremi bobrów. Drewniane elementy znad rzeki są unikatowe. Trzeba je w odpowiednim momencie pozyskać, żeby nie straciły swojej wyjątkowości - wyjaśnia artystka - Zależało mi na zachowaniu w nienaruszonym stanie charakterystycznych śladów po zębach bobrów, które są niezwykłą ozdobą i elementem pobudzającym wyobraźnię odbiorcy. Niektóre obiekty wyglądają jak epitafium dla drzew, którym moja wyobraźnia dodała skrzydeł.

Przy tworzeniu wystawy „Anioły z Bzury” natura okazała się nie tylko inspiracją, ale też podłożem do nawiązania bliższej relacji artystki z przyrodą.

- Patrząc na te anioły, widzę nie tylko drewno naturalnie obrobione przez dzikie stworzenia, ale słyszę też śpiew ptaków, płatki śniegu i szum wody. Widzę małe świetliki, które w noc świętojańską spadają z nieba i jak gwiazdy oświetlają całą dziką łąkę. Czuję zapach wysokich traw, bzów i kwitnących jabłoni” – mówi o swojej najnowszej wystawie Monika Boruta-Sałacińska.

Między innymi dla takich doznań warto odwiedzić w najbliższym czasie Galerię ZeDeK. Wystawa „Anioły z Bzury” czynna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00. Część z prezentowanych prac artystki już niebawem będzie można nabyć w sklepie internetowym SCK na stronie: sck.sochaczew.pl

Iza Strzelecka

A A A
10.01.2022
godz.08:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt