przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307493 odwiedzin
Nowy klub dla seniorów

Tuż przed świętami odwiedziliśmy klub seniora, jaki powstał w Centrum Usług Społecznych przy ul. 600-lecia. Klub jest gotowy, a jego wnętrza robią ogromne wrażenie. Jest to kilka pomieszczeń przeznaczonych na różnorodną działalność ludzi w dojrzałym wieku. Klub ma rozpocząć działalność w pierwszych dniach stycznia.

Po pokojach klubowych oprowadza nas dyrektor CUS, Zofia Berent. Najpierw wchodzimy do dużego salonu, w którym znajdują się kanapy, fotele, zajmujący całą ścianę regał na książki i różne pomoce, ogromny telewizor. Z tego pokoju wchodzimy do sali zajęć wyposażonej w estetyczne stoliki i krzesła. Drugim wejściem docieramy do sali ćwiczeń z nowoczesnym sprzętem, który można wykorzystać do poprawy kondycji lub rehabilitacji. Do dyspozycji seniorów są też kijki do Nordic Walking. Tuż obok znajduje się sala komputerowa z kilkoma stanowiskami dla osób, które chciałyby pogłębiać swoją wiedzę w zakresie Internetu, komunikacji elektronicznej, znajomości programów komputerowych. Całość uzupełnia świetnie wyposażony pokój socjalny z wieloma przydatnymi sprzętami oraz nowiutkie toalety z prysznicem dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Klub jest usytuowany w dolnym parterze, gdzie można dotrzeć windą.

- Klub Senior+ ma być miejscem spotkań, wykładów, rozwijania zainteresowań przez mieszkańców Sochaczewa w wieku 60+, które zakończyły aktywność zawodową, ale chciałyby jeszcze uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym – wyjaśnia Zofia Berent. – Jeszcze do 28 grudnia przyjmujemy zgłoszenia od chętnych, ale ogranicza nas limit 20 miejsc, więc osoby zainteresowane powinny się pospieszyć.

Klub ma działać od poniedziałku do piątku w godzinach 15-19, ale oczywiście od uczestników będzie zależało, jak zagospodarują swój czas, czy będą to zajęcia stacjonarne, czy wspólne wyjście do kina, czy może wycieczka w ciekawe miejsca. Udział w spotkaniach jest odpłatny. Miesięczny koszt waha się od 20 do 100 zł i jest uzależniony od dochodu członka klubu.

- CUS to nie jest instytucja przeznaczona wyłącznie dla ludzi z problemami socjalnymi, czy rodzin niewydolnych wychowawczo. Próbujemy to pokazać organizując różne przedsięwzięcia. Seniorom chcieliśmy stworzyć możliwość wyboru miejsca pobytu i sposobu spędzania czasu. Od rana do wczesnego popołudnia w tym samym budynku działa Dzienny Dom Pomocy Społecznej, który zapewnia pensjonariuszom zajęcia terapeutyczne i posiłki. Jeśli ktoś woli spotkania popołudniowe, nastawione na edukację, popularyzację różnych dziedzin, rekreację, spotkania z kulturą, wybierze Klub Senior+. Niestety, nie ma możliwości korzystania z obu form jednocześnie. Zabraniają nam tego przepisy – dodaje dyrektor Berent.

Nowa placówka powstała częściowo ze środków zewnętrznych oraz z pieniędzy samorządu miejskiego. Dotacja pokryła koszty poważnego remontu i adaptacji pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Teraz CUS zabiega o nowe środki na działalność klubu.

Miejmy nadzieję, że pandemia nie zatrzyma otwarcia placówki, którą chętnie odwiedzimy, kiedy już będą spotkać się w niej klubowicze.

Jolanta Sosnowska

 

A A A
22.12.2021
godz.13:38
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt