przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
297492 odwiedzin
Muzyka polska w Kontraście

W styczniu tego roku z inicjatywy dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury zrealizowany został pierwszy odcinek „Spotkań ze Sztuką”. Początkowo było to wydarzenie w formule online, a 13 listopada w Klubie Kontrast odbyło się w nowej odsłonie - na żywo, z udziałem publiczności.

Wieczór   poświęcony muzyce polskiej (m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego) poprowadziła prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska.   Zaprezentowanych   zostało kilkanaście utworów,   przybliżających nasze muzyczne dziedzictwo kulturowe, które, jak się okazuje, jest bogate i bardzo różnorodne. Muzyczne opowieści połączone były ze wspólnym śpiewaniem. Na fortepianie zagrał młody, niezwykle zdolny pianista Maciej Domagała.

Anna   Jeremus-Lewandowska (śpiewaczka, sopran koloraturowy, profesor sztuk muzycznych) znana jest sochaczewianom z wielu koncertów orkiestry Camerata Mazovia, podczas których wykonywała najpiękniejsze arie operowe i operetkowe. W minioną sobotę również wprowadziła   publiczność w świat pięknych muzycznych dźwięków. Spotkanie, w nawiązaniu do minionego Święta Niepodległości, poświęcone było muzyce polskiej.

- Koncepcja “Spotkań ze Sztuką” jest taka, by prezentować państwu zarówno muzykę na żywo, jak i taką, którą można znaleźć w Internecie – mówiła na początku spotkania Anna Jeremus-Lewandowska – Chcielibyśmy zachęcić w ten sposób do wyszukiwania wartościowych, fascynujących utworów w sieci internetowej, bo jest ich tam cała masa.

Takim utworem jest chociażby dobrze wszystkim znana “Bogurodzica”, od której rozpoczął się muzyczny wieczór w “Kontraście”. Następnie odtworzony został fragment filmu z 1937 roku, prezentujący koncert Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty i polityka, który bezsprzecznie przyczynił się do odzyskania przez nasz naród niepodległości. Publiczność wysłuchała fragmentu Menueta G-dur w wykonaniu mistrza, po czym ten sam utwór, już w całości, zabrzmiał na scenie Kontrastu w wykonaniu młodziutkiego   13-letniego pianisty Macieja Domagały. Utalentowany, obiecujący pianista zaprezentował się jeszcze w dwóch walcach Fryderyka Chopina – cis-moll i Des-dur, wykonując je z niezwykłą lekkością i precyzją techniczną. Swoją wyjątkową interpretacją zachwycił publiczność, która z przyjemnością poddała się muzycznej magii, wypełniającej klubową salę już od pierwszych dźwięków.

Maciej Domagała, mimo młodego wieku, posiada bogaty dorobek muzyczny. Bierze udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody zarówno w Polsce jak i za granicą. Na scenie “Kontrastu” pojawił się tego wieczoru jeszcze kilkakrotnie. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu m.in. słynnego Polonez a-moll Michała Ogińskiego – Pożegnanie Ojczyzny. Pojawiły się też dwa utwory Stanisława Moniuszki – „Ja Ciebie kocham” oraz „Prząśniczka”, w których pianista akompaniował na fortepianie Annie Jeremus-Lewandowskiej.   Artystka, jak zawsze, zdobyła serce publiczności swoimi pięknymi interpretacjami. Młodość połączona z dojrzałością i doświadczeniem scenicznym okazała się trafnym wyborem. Duet został gorąco przyjęty przez słuchaczy, którzy nie szczędzili artystom braw.

W trakcie spotkania nie zabrakło też muzyki filmowej, skomponowanej przez współczesnych kompozytorów polskich. Odtworzone zostały np. “Dumka na dwa serca” Krzesimira Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem” czy „Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i Dnie”. Wiele przyjemności sprawiło publiczności również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. „Przybyli ułani” i „O mój rozmarynie” szerokim echem niosły się po klubowej sali. Był to wyjątkowy wieczór, wypełniony fantastyczną muzyką w świetnym wykonaniu.

Zapraszamy do udziału w kolejnych „Spotkaniach ze Sztuką”, które już niebawem.

Iza Strzelecka

A A A
15.11.2021
godz.08:23
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt