przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
281588 odwiedzin
Grzybiarski tydzień

W minionym tygodniu rozpruł się worek z ogromnymi prawdziwkami. Nie było dnia, żeby w redakcji nie pojawił się grzybiarz ze wspaniałym okazem.

 

Jako pierwszy odwiedził nas we wtorek Michał Modelewski z Bibiampola (gm. Młodzieszyn), który jest stałym uczestnikiem naszego konkursu. Wraz z mamą przywieźli dwa okazałe prawdziwki. Ten większy miał rzadko spotykane rozmiary – średnica kapelusza 29 cm, wysokość 23 cm. Michał znalazł swoje okazy na działce obok domu.

Druga w kolejności była pani Monika Jędrzejewska, która w lesie w Gawłowie natrafiła na borowika o wymiarach: 22x10 cm. Również pięknego borowika „upolował” Daniel Przywoźny. Jego okaz miał wymiary: 22x19 cm, a został znaleziony w młodzieszyńskich lasach.

Dotychczasowe „znaleziska” przebił jednak czwartkowy grzyb przyniesiony do redakcji przez Jarosława Kaczmarka z Kozłowa Szlacheckiego. Kapelusz jego prawdziwka osiągnął niespotykaną wielkość. Miał 35 cm średnicy, (wysokość 11 cm). Pan Jarosław powiedział nam, że tego dnia w okolicznych lasach znalazł wraz z rodziną wiele ogromnych prawdziwków, ale ten przyniesiony do redakcji był największy.

W piątek odwiedził nas pan Jerzy Sałaciński z dwiema kaniami. Wybrał największe spośród dwudziestu znalezionych w lesie w Kożuszkach. Niestety kanie, o czym może nie wszyscy wiedzą, nie biorą udziału w konkursie. Ich rozmiary z natury są dużo większe, co odbiera szanse innym, bardziej szlachetnym grzybom. W jednej z pierwszych edycji naszego konkursu, Czytelniczka przyniosła kanię o 50-centymetrowej średnicy kapelusza. Zdystansowała w ten sposób wszystkich pozostałych, dlatego postanowiliśmy zrezygnować z tego gatunku. Niemniej jednak dziękujemy panu Jerzemu za kanie (średnica kapelusza 22 cm). Były bardzo smaczne.

Bardzo nas cieszy, że konkurs na „Grzybiarza Roku” tak się rozrasta. O tym, że jest już powszechnie znany świadczy rozmowa zasłyszana na przystanku autobusowym. Dwie panie wymieniały poglądy na temat udanego grzybobrania. Jedna z nich pochwaliła się, że znalazła borowika-giganta, na co druga odpowiedziała: To szkoda, że nie poszłaś z nim do „Ziemi Sochaczewskiej”.

Zapraszamy miłośników leśnych wycieczek i grzybobrania do pochwalenia się swoimi zbiorami w redakcji. Nasz konkurs potrwa do końca października, a atrakcyjne nagrody dla jego uczestników ufunduje tradycyjnie hipermarket Carrefour.

Jolanta Sosnowska

A A A
11.10.2012
godz.08:47
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt