przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269011 odwiedzin
Sprawdzali przestrzeganie nowych przepisów

Policjanci z sochaczewskiej komendy przeprowadzili 16 czerwca działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W ciągu kilku godzin odnotowali ponad 40 wykroczeń w ruchu drogowym.

Genezą policyjnych działań NURD jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu.

Nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego nie tylko zależy od przestrzegania przepisów przez kierowców, ale także przez samych pieszych.

Przeprowadzone 16 czerwca działania policjantów z sochaczewskiej drogówki pokazały, że niektórzy nie znają jeszcze, bądź nie pamiętają o nowych przepisach. Policjanci podczas kilkugodzinnych działań ujawnili 17 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 28 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Najczęstszym błędem pieszych było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, a kierowców - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych. Kilkunastu kierowców przekroczyło również dozwoloną prędkość w rejonie przejścia dla pieszych.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy w ruchu drogowym. Ich nowelizacja nakłada obowiązki na pieszych i kierowców, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, a także obliguje kierowców do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju, natomiast przed tramwajem ma pierwszeństwo tylko wtedy, gdy już znajduje się na przejściu dla pieszych.

Nowe regulacje nie zwolniły jednak pieszego z zachowania szczególnej ostrożności. Musi ją zachować podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz podczas korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko lub przejście dla pieszych w taki sposób, który uniemożliwia mu obserwację sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych, ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania kierowców. Teraz kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy dopiero na nie wchodzą.

mł. asp. Agnieszka Dzik

A A A
18.06.2021
godz.10:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt