przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262192 odwiedzin
Wybierasz się na wycieczkę - uważaj na kleszcze

Ciepła, wilgotna wiosna stwarza idealne warunki nie tylko do długich spacerów, ale też sprzyja ekspansji kleszczy. Wybierając się na spacer do parku czy do lasu, warto o tym pamiętać i zabezpieczyć siebie oraz nasze domowe zwierzęta. 

Kleszcze teraz są bardzo aktywne, zaczynają żerować, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 7 st. C. Chętnie goszczą w ogrodach i w parkach. Gromadzą się w lasach.Na ich zwiększoną aktywność duży wpływ mają zmiany pogodowe, a w szczególności ocieplenie pór roku. Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w latach 2020-2024 prawie wszystkie regiony świata będą dużo cieplejsze, niż w przeszłości. Analizując statystyki od 1975 r. w Polsce każda kolejna zima jest cieplejsza od poprzedniej, średnio o ponad 2 stopnie. Naukowcy kampanii społecznej Protect Our Future Too wskazują, że w związku z tymi zmianami nowe gatunki kleszczy stale migrują z południa Europy na północ, zagrażając zdrowiu psów i kotów, ale także ich właścicieli. Wskazują na to również statystyki - w ubiegłym roku lekarze notowali rekordowe liczby zachorowań u ludzi na boreliozę (ponad 20 tysięcy przypadków) i odkleszczowe zapalenie mózgu (ponad 300 przypadków).

Jak twierdzą specjaliści, psy i koty mają większe szanse na złapanie kleszcza, niż ich właściciele. Pajęczaki te bytują w trawie i zaroślach lub na krzakach, oczekując na potencjalnego żywiciela. Kiedy już się na nim ulokują, z łatwością wczepiają się w ciało. Ponieważ w ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca, na początku możemy nie poczuć ich na ciele. Tymczasem kleszcze przekazują do krwi swojego żywiciela niebezpieczne drobnoustroje, które zagrażają zdrowiu i życiu. Sochaczewskie bulwary i pola czerwonkowskie stały się miejscami, gdzie pozwalamy naszym czworonogom wybiegać się do woli. Pamiętajmy jednak, że to właśnie tam łatwo o towarzystwo kleszczy. Są one najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem, dlatego planując wiosenne spacery, lepiej wybrać godziny południowe. O ile odpowiednie okrycie ciała pomaga chronić się przed nimi ludziom, to w przypadku zwierząt jest to niemożliwe. Warto więc zadbać o ochronę naszych pupili. W tej chwili jest wiele preparatów odstraszających te szkodliwe pasożyty. Po powrocie z wycieczki obejrzyjmy własne ciało i przeszukajmy sierść zwierzaka. Zadowolenie z wycieczki będzie dużo większe, jeśli nie zepsują jej te wszędobylskie pajęczaki. (opr. sos)

A A A
07.06.2021
godz.10:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt