przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
254770 odwiedzin
Oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański wraz z naczelnikami wydziałów prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego oddali hołd ofiarom tej zbrodni, wśród których było wielu policjantów. 

81 lat temu, siła kierownicza ZSRR stwierdziła, że polscy jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Zaczęto likwidować obozy w których wymordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli. Zdecydowaną większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W kaźniach życie straciło ponad 6 tysięcy policjantów II RP. Mundurowi ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Przez wiele lat prawda o zbrodni katyńskiej popełnionej przez NKWD była fałszowana i nikt nie mówił głośno o tym, co wydarzyło się w 1940 roku. Dopiero w 1989 roku wszyscy usłyszeli o masowych mogiłach ze szczątkami zamordowanych jeńców wojennych.

13 kwietnia komendant Safjański zapalił znicze i złożył kwiaty przed Pomnikiem Pamięci w Trojanowie, gdzie znajduje się urna z prochami poległych funkcjonariuszy, którą sprowadzono do Sochaczewa w 2006 roku. Następnie kierownictwo komendy zapaliło znicze przy tablicy upamiętniającej przedwojennych policjantów związanych z ziemią sochaczewską, bestialsko zamordowanych w Twerze. Przypomina o nich tablica pamiątkowa odsłonięta w październiku 2019 roku na frontonie KPP.

mł. asp. Agnieszka Dzik

A A A
15.04.2021
godz.09:06
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt