przejdź do Sochaczew.pl
214457 odwiedzin
Teatr uśmiechniętych artystów

W filii Miejskiego Ośrodka Kultury  w Chodakowie odbył się XIII Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy.

Impreza, która zgromadziła blisko pięciuset niepełnosprawnych pensjonariuszy odbywała  się pod hasłem "Z uśmiechem przez życie". To jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju. Podczas dwudniowego przeglądu prezentują się nie tylko grupy teatralne. Impreza ma na celu przybliżenie różnorodnej twórczości niepełnosprawnych artystów. Na towarzyszącej przeglądowi wystawie podziwiać można było prace plastyczne począwszy od ceramiki, przez malarstwo i rysunek, aż do autorskich tkanin.

Honorowy patronat nad imprezą objęli marszałek województwa mazowieckiego oraz wojewoda mazowiecki.  W dużej mierze dzięki ich wsparciu finansowemu możliwe było zorganizowanie przeglądu.

- O środki aplikujemy już w marcu. W maju mieliśmy pewność, że dostaniemy pieniądze i wtedy to rozpoczęliśmy  intensywne przygotowania. Łącznie zaprosiliśmy 30 placówek. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Musimy np. zapewnić nocleg dla  prawie 120  naszych gości. - powiedziała nam dyrektor sochaczewskiego ŚDS Joanna Majewska.

 

Siła różnorodności  

Nasza placówka wystąpiła z przygotowaną przez Krystynę Krzywonos prezentacją pt. „Z uśmiechem przez świat”. Barwny spektakl był pełen tańca, humoru, zabawy i pozytywnej energii.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak różnorodni są ludzie. Cechy poszczególnych osób, jak i całych narodów, mogą wywoływać w nas zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że właśnie ta różnorodność czyni nasze życie pięknym - mówi Joanna Majewska.

Z roku na rok widać, że ŚDS-y przywiązują coraz większą wagę do swoich występów. Mają one bardziej rozbudowaną fabułę, bogatszą choreografię i uczestniczą w nich liczniejsze grupy aktorów. Dla tych ostatnich przegląd to niezwykle ważne dni w roku. Widoczne na scenie emocje mają w sobie taka szczerość i ładunek emocjonalny, że oglądając kolejne spektakle stracić można poczucie czasu.

Z reguły przygotowane przedstawienia są niezwykle optymistyczne. W tym roku tę konwencję złamał ŚDS z Żuromina. „W tunelu poszukiwań” był jednym z najbardziej poruszających występów. Panujący na scenie półmrok, w połączeniu z tematami takimi jak samotność, wypalenie, trudności w sprostaniu oczekiwaniom innych osób dosłownie zelektryzowały publiczność.

Więcej w najnowszym numerze. 

Agnieszka Poryszewska

A A A
28.09.2012
godz.09:10
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość