przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
250539 odwiedzin
Wraca „koperta życia”

Centrum Usług Społecznych wraca do zapoczątkowanej kilka lat temu akcji „Koperta życia”. Jest ona skierowana do samotnych seniorów i ma na celu podniesienie ich bezpieczeństwa, szczególnie przy interwencjach z udziałem służb ratowniczych.

Seniorzy a także osoby przewlekle chore mogą zgłaszać się do Centrum Usług Społecznych (dawny MOPS, al. 600-lecia 90, tel. 46 863 14 81) , gdzie otrzymają specjalnie przygotowane koperty. Należy w nich zapisać dane osobowe oraz najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki oraz kontakt do najbliższych.

Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, na której należy umieścić specjalną naklejkę, wskazującą miejsce przechowywania koperty.

Dobrze byłoby, aby dane medyczne zawarte w „kopercie życia” zostały potwierdzone przez lekarza rodzinnego, co dałoby pewność o prawdziwości zapisanych informacji. Tak przygotowana koperta jest ważna rok. Po tym czasie lub w miarę potrzeby, informacje powinny być aktualizowane.

W skład „Koperty życia” wchodzą: karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia (wraz z woreczkiem foliowym zamykanym strunowo) oraz naklejka na lodówkę.

Pracownicy Centrum deklarują pomoc w wypełnieniu formularza i sugerują, aby włożyć do koperty ksero dowodu osobistego. Chodzi o ewentualną identyfikację koperty z jej właścicielem. Na pewno przydatna będzie również karta informacyjna z pobytu w szpitalu lub inne istotne dokumenty dotyczące zdrowia, np. wyniki ostatnich badań.
Jednocześnie CUS przestrzega, aby w tym przedświątecznym czasie nie dać się nabrać na fałszywe usługi społeczne, nie wpuszczać do mieszkania nieznajomych osób proponujących pomoc lub okazyjną sprzedaż towarów. Pracownicy socjalni, jeśli odwiedzają osoby starsze, najczęściej umawiają się na wizytę i zawsze można potwierdzić ich tożsamość.

Jeśli posiadamy już w domu "kopertę życia", należy uważać, aby nie dostała się w niepowołane ręce. Znajdują się w niej ważne dane, które nieuczciwe osoby mogą wykorzystać do niecnych celów.

(sos)

 

A A A
30.03.2021
godz.12:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt