przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
250534 odwiedzin
Wspaniali są wśród nas

Tegoroczna edycja Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", podobnie jak wiele tego typu imprez, nie będzie miała uroczystego zakończenia. I organizatorzy, i uczestnicy, muszą się zadowolić podaniem do wiadomości listy laureatów i indywidualnym odbiorem nagród.

Sochaczewskie eliminacje "Ośmiu Wspaniałych" odbyły się 12 marca. Jury reprezentujące samorządy naszego powiatu w składzie: Magdalena Pietrzak, Ewelina Lewandowska, Anna Syperek, Paulina Szczęsna, Joanna Kamińska, Katarzyna Pastuszko-Mazur, Anna Grzelak, Łuszasz Kopka nie miało prostego zadania.

Zgłoszeni do konkursu wolontariusze prowadzą różnorodną działalność na rzecz innych. Pomagają dzieciom w ramach pogotowia lekcyjnego działającego w MOPS (obecnie przekształconego w Centrum Usług Społecznych), uczestniczą w  Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, akcji Szlachetna Paczka, niektórzy są harcerzami, inni należą do Klubu Wolontariatu, jeszcze inni wspierają przedsięwzięcia związane z historią lub lokalne imprezy sportowe. Wachlarz ich działań, mimo pandemii, jest bardzo szeroki. Poza tym są dobrymi uczniami, skłonnymi do pomocy w szkole.

Po wnikliwej analizie zgłoszeń kandydatów w starszej kategorii czyli "ósemki", jury wyłoniło następujących laureatów: Julia Czarnecka, Jarosław Głodek, Aleksander Kuty, Wiktor Pawlak, Roxana Pietrzak-Guźda, Julia Sztubecka, Julia Tymorek, Tomasz Zawadzki. Decyzją jury, podczas eliminacji ogólnopolskich powiat sochaczewski będzie reprezentował Jarosław Głodek.

Jarek jest uczniem III klasy Szkoły Branżowej w ZS CKP. Uprawia tyle form aktywności wolontariackich, że nie wiadomo, kiedy znajduje czas na naukę i życie rodzinne. Udziela się w placówkach pomocowych (m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, w Domu Dziecka w Giżycach), imprezach sportowych, charytatywnych, w Klubie Wolontariatu, w działaniach szkolnych, a jak sam mówi, także czyta książki, spotyka się z przyjaciółmi i chodzi na długie spacery. Przyznaje jednak, że życie bez wolontariatu nie wchodzi w grę, bo pomaganie i związany z tym entuzjazm, ma we krwi.

W młodszej grupie, obejmującej starsze klasy szkoły podstawowej, w tzw. "ósemeczce" też nie brakuje zaangażowanych młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pomagania innym. Zbierają karmę dla zwierząt ze schroniska, angażują się w szkolne akcje "Góra grosza", WOŚP, uczestniczą w imprezach charytatywnych i sportowych na swoim terenie, odwiedzają osoby starsze.

To przynosi im radość, satysfakcję i kształtuje charakter. Już dziś mogą być wzorem dla swoich kolegów, a przecież takie młodzieńcze działania stanowią dopiero wstęp do przyszłych poważniejszych zadań. Wzruszająco zabrzmiała wypowiedź jednego z nagrodzonych, że w tym wszystkim nie zapomina o najbliższych. Odwiedza samotnie mieszkających dziadków, odśnieża teren przy ich domu, dostarcza opał, pomaga w chorobie, spędza z nimi wolny czas.

W tej grupie wiekowej, spośród nadesłanych zgłoszeń, jury nagrodziło: Tomasza Ambroziaka, Zuzannę Gomoliszek, Jakuba Kacprzaka i Bartosza Żakowskiego.

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy im wielkiej satysfakcji z podejmowanych działań. Podziękowania należą się także komitetowi lokalnemu "8 Wspaniałych" w składzie: Joanna Adamiak (SP6), Małgorzata Adamczyk (SP1), Adela Więckowska (ZSS w Erminowie), Magdalena Osińska i Małgorzata Grabarek (ZS CKP), Monika Kacprzak (MP nr 4) za propagowanie idei wolontariatu oraz coroczną organizację konkursu.

Jolanta Śmielak-Sosnowska

 

A A A
29.03.2021
godz.08:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt