przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
250543 odwiedzin
W najbliższą niedzielę nowa wersja Gombrowicza

W najbliższą niedzielę 28 marca o godz. 19.00 na fanapage'u SCK na Facebooku odbędzie się premiera online spektaklu „FeFerdydurke” Teatru Maska. Sztukę opartą na prozie Witolda Gombrowicza wyreżyserował Dawid Żakowski. Pokaz przedpremierowy, który odbył się pod koniec lutego w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie, wstrząsnął publicznością.

Zainteresowanie prapremierą „FeFerdydurke” w lutym było bardzo duże, ale w związku z obowiązującym reżimem sanitarnym na żywo sztukę mogła obejrzeć ograniczona liczba widzów. Tym razem spektakl będzie ogólnodostępny, jednak wyłącznie online. Obecnie to jedyna możliwość, by sztuka mogła dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Przypomnijmy, że punktem wyjścia do pracy nad spektaklem „FeFerdydurke” stało się doświadczenie nowej edukacji. Rok temu pomiędzy nauczycielskimi i uczniowskimi „gębami” postawiono ekrany komputerów, które niemal od razu stały się symbolem nowoczesnej szkoły. Szybko jednak okazało się, że technologie, które miały być nadzieją, stały się nowymi formami opresji, a sama szkoła nadal pozostaje instytucją, która bryluje w różnych formach upupiania. Nie chodzi tylko o relacje nauczyciel-uczeń, uczeń-uczeń, ale też o otoczenie, język, komunikację i konwenanse.

- To pierwszy spektakl „Maski”, który tak bezpośrednio odwołuje się do doświadczeń i zagadnień nastolatków w szkole. Wcześniej temat szkoły wydawał mi się zbyt dosłowny. Jednak w kontekście zdalnego nauczania okazał się świetnym pretekstem do rozmowy i dyskusji o obecnym systemie edukacyjnym pomiędzy uczniami, uczniami i nauczycielami oraz o sytuacji rodzinnej – tak o „FeFerdydurke” mówi reżyser Dawid Żakowski.

Rzeczywistość, którą pokazują w spektaklu młodzi performerzy „Maski” jest wstrząsająca. Mnogość emocji płynących ze sceny nie pozwala pozostać obojętnym na, mocno wybrzmiewający, przekaz spektaklu. Bezradność wobec różnych form opresji, której doświadczają młodzi ludzie w szkole, a także problem braku zrozumienia ze strony rodziny porusza do głębi. Wszechobecna pandemia, zdalne nauczanie oraz ograniczone formy kontaktu, dodatkowo wzmagają wykluczenie społeczne. Młodzież nie potrafi się w tej sytuacji odnaleźć. Poczucie osamotnienia wywołuje mnóstwo frustracji, które często bywają tragiczne w skutkach. To niewątpliwie skłania do głębszej refleksji.

Można odnieść wrażenie, że „FeFerdydurke” to swego rodzaju sesja terapeutyczna, w trakcie której „pacjenci”, czyli młodzież szkolna, mają szansę opowiedzieć o tym, co ich boli i dotyka. Tłumione emocje znajdują wreszcie swoje ujście. Ich wykrzyczany ból i złość robią piorunujące wrażenie.

Obraz współczesnego nastolatka, który wyłania się po obejrzeniu spektaklu, jest zatrważający, ale też niesie nadzieję. Można się o tym przekonać już 28 marca, oglądając spektakl online. Zdecydowanie warto.

Iza Strzelecka

 

"FeFerdydurke"

Teatr Maska: Michał Klin, Maciek Feliga, Mateusz Nguyen, Konrad Duplicki, Paula Szewczyk, Daria Dudek, Oliwia Białas, Zuzia Mikołajczyk, Julia Duplicka, Julka Krysztowiak, Anna Dąbkowska, Samanta Dębowska, Matylda Szlacheta

Reżyseria: Dawid Żakowski

Dramaturgia: Patrycja Babicka

Muzyka: Kasai

Scenografia: Bonawentura Knake-Zawadzki

Kostiumy: Iva Ostrowska

Współpraca choreograficzna: Marta Kosieradzka

Zespół wideo: Klaudiusz Adamski-Kazimierski, Iza Strzelecka, Gamid Ibadullayev

Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski i Paweł Rutkowski

Reżyseria dźwięku: Mateusz Śliwiński

Produkcja: Sochaczewskie Centrum Kultury i Miasto Sochaczew

Koprodukcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w ramach projektu PDD+ wspierany przez Miasto Stołeczne Warszawa

A A A
25.03.2021
godz.08:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt