przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
281591 odwiedzin
Galeria ZeDeK wznawia działalność

Od piątku 5 lutego swoją działalność wznawia, znajdująca się w boryszewskiej siedzibie Sochaczewskiego Centrum Kultury, Galeria ZeDeK. W tym sezonie wystawienniczym galeria zaplanowała pięć wystaw w cyklu "Oblicza Sztuki". Ciekawostką jest, że z uwagi na epidemię, ich zwiedzanie ma zostać udostępnione w sieci w formie wirtualnego spaceru 3D. Zwiedzanie wystawy w galerii będzie możliwe po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu.

Pierwsza z wystaw w cyklu nosi tutył "Pamięć Wody" i prezentuje obrazy Małgorzaty Kapłan. Udostępniona zostanie zwiedzającym w piątek o godzinie 17.00. Goście galerii muszą pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego.

- Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów mojej twórczości i pokazują, że woda jest obecna w niej od samego początku - mówi o swojej wystawie Małgorzata Kapłan. - Tytuł "Pamięć wody" nawiązuje do pewnej tajemniczej właściwości wody polegającej na zapamiętywaniu przez wodę tego, co dzieje się w otaczającej ją przestrzeni. Poprzez zróżnicowane (w zależności od zewnętrznego bodźca) ułożenie cząsteczek, woda tworzy w swej strukturze zapis danej chwili. Także ludzka obecność i emocje wpływają na pamięć wody. Kiedy maluję jestem w kontakcie z naturą, pejzażem, przestrzenią i nastrojem. Ta zapamiętana chwila pozwala stworzyć mi jej malarską wizję.

Warto też wspomnieć o kolejnym pomyśle SCK, który ma uatrakcyjnić zwiedzanie galerii. Od piątku 12 lutego podczas wystaw, w technice połączenia muzyki i ruchu, prezentowane będą  żywe obrazy w wykonaniu performerów z SCK.

Małgorzata Kapłan – malarka i arteterapeutka. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK Toruń, 1986 – dyplom w pracowni malarstwa prof. J. Kaczmarskiego oraz podyplomowo arteterapię w Goldsmiths College w Londynie (1998). Prowadzi Fundację Terapii przez Sztukę „Kolorowy Start”. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych (ostatnia pt. “W drodze…” w Centrum Promocji Kultury, Warszawa), zbiorowych i poplenerowych. Tematem większości obrazów jest pejzaż, a miejscem, gdzie, jako artystka w pełni się realizuje, jest plener. M. Kapłan portretuje naturę przez pryzmat własnych emocji, kontynuując linię realizmu oraz inspirując się impresjonistami tworzy własną stylistykę.

Aby obejrzeć wystawę "Pamięć Wody" należy telefonicznie zadeklarować chęć swojej obecności dzwoniąc pod numer telefonu 46 863 07 68. W godzinach wejścia dla gości galerii, zwiedzanie odbywało siębędzie w półgodzinnych cyklach począwszy od godziny 17.00 w grupach nie większych niż osiem osób.

Kolejnń planowaną w Galerii ZeDeK wystawą jest "Sztuka Neosakralna" Krzysztofa Sokołowskiego. Będzie można ją oglądać między 19 marca a 24 kwietnia.

A A A
05.02.2021
godz.08:15
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt