przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245158 odwiedzin
Prezent od miasta poprawia bezpieczeństwo

Na początku grudnia ubiegłego roku Komenda Powiatowa Policji otrzymała wsparcie od miasta Sochaczew w walce z kierowcami będącymi pod wpływem narkotyków. Do mundurowych trafił przenośny analizator Aquila Scan. Dzięki narkotestowi udało się wyeliminować z ruchu dwóch kierowców, którzy uzyskali pozytywny wynik na zawartość amfetaminy w organizmie.

 

- Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie otrzymała ogromne wsparcie od Burmistrza Miasta Sochaczew w walce z kierowcami pod wpływem narkotyków - mówi oficer prasowy KPP w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik. - W grudniu ubiegłego roku, na ręce mundurowych przekazano przenośny analizator narkotyków Aquila Scan.

Badanie z użyciem narkotestu Aquila Scan jest bardzo proste i szybkie. Pobrana próbka śliny wędruje do analizatora i po kilku minutach wynik jest gotowy. Analizator jest niezwykle czuły i wykryje nawet najmniejsze dawki zabronionych substancji w organizmie. W sytuacji gdy wykonany test da wynik pozytywny na obecność narkotyków, testowana osoba zostanie skierowana na badanie krwi, by w specjalistycznych badaniach potwierdzić wynik.

Policjanci wykorzystują przekazany przez miasto sprzęt w codziennej służbie wobec osób, co do których istnieje podejrzenie kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających. W czwartek 14 grudnia przeprowadzone testy pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu dwóch kierowców, którym wyszedł pozytywny wynik na obecność amfetaminy.

- Kierowca pod wpływem narkotyków lub alkoholu to śmiertelne zagrożenie na drodze - mówi Agnieszka Dzik. - Zaburzona psychomotoryka nie pozwala na właściwą ocenę sytuacji na drodze. W zeszłym roku, uczestnicy trzech wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym byli pod wpływem narkotyków. Tych tragedii można było uniknąć.

Kierowcy, który decyduje się na jazdę pod wpływem narkotyków lub alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa, wprowadzająca zmiany w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń, ale też w Prawie o ruchu drogowym. Doszło wtedy do zaostrzenia kar dla kierowców, którzy doprowadzili do wypadku drogowego będąc pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Osoby, które w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, doprowadziły do wypadku w którym inny uczestnik ruchu drogowego doznał ciężkiego uszkodzenia ciała lub zmarł, sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności. Kara nie może zostać zawieszona.

(seb)

A A A
15.01.2021
godz.09:19
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt