przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240442 odwiedzin
Nie jedź bałwanem! Odśnież samochód!

Przypominamy o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów przed jazdą. Zalegający śnieg i zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa na komfor, a przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Apelujemy do kierowców o poświęcenie kilku minut i przygotowanie odpowiednio samochodu przed podróżą. Twoje bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od Ciebie.

Niemal każdej zimy możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina o obowiązku odśnieżenia auta. Jazda z warstwą śniegu na dachu czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami.

Każdy kierowca przed rozpoczęciem jazdy ma obowiązek oczyszczenia swojego pojazdu w taki sposób, by miał dobrą widoczność i nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie można skupiać się tylko i wyłącznie na szybach – równie ważne są lusterka, reflektory i pozostała część pojazdu. Zimą czasami możemy zauważyć na drodze „bałwanki” czyli pojazdy z odśnieżoną przednią szybą, ale z zalegającą grubą warstwą śniegu na dachu, reflektorach i „masce” auta. Utrudnia to jazdę kierującemu.

W grudniu 2020 roku w al. 600-lecia doszło do poważnego wypadku drogowego. Młody kierowca zlekceważył jedną z podstawowych zasad – nie oczyścił szyb samochodu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że okres jesienno–zimowy jest trudnym czasem dla kierowców, nie zwalnia to jednak z myślenia, odpowiedzialności i w żaden sposób nie tłumaczy takiego lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Samochód, którym jechał sochaczewianin miał zaszronione szyby. Kierowca, aby „poprawić” sobie widoczność, oczyścił jedynie kawałek szyby czołowej na wysokości swojej twarzy. Oczywistym jest, że nie mógł w ten sposób obserwować w prawidłowy sposób sytuacji na drodze, a także poza nią. Jego pole widzenia było bardzo ograniczone.

Skutki tej lekkomyślności mogły być jeszcze bardziej tragiczne. Wstępne ustalenia wskazują, że młody mężczyzna wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle, po czym potrącił dwie osoby - 41 - letnią kobietę i jej 14 - letnią córkę.

Dzisiaj policjanci interweniowali wobec kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcy. Na jego samochodzie zalegał śnieg, który został częściowo usunięty z szyby wycieraczką. Reflektory były niewidoczne, a tablica rejestracyjna zasłonięta do połowy.

Jeszcze raz przypominamy:

  • jeśli masz problem z usunięciem lodu z szyby, bardzo dobrze sprawdzają się odmrażacze;
  • kierowcy ciągników siodłowych i samochodów dostawczych muszą pamiętać o oczyszczaniu plandek z naczep. Nietrudno o wypadek, gdy na pojazd jadący obok spada lód;
  • wymieńmy materiałowe dywaniki na gumowe i płyn w spryskiwaczach na zimowy;
  • mimo, iż w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, zalecamy jednak zmianę na zimowe. Opony muszą być w dobrym stanie, mieć odpowiedni bieżnik i indeks prędkości;
  • nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku i poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

mł. asp. A. Dzik

A A A
14.01.2021
godz.09:47
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt