przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245159 odwiedzin
Aktywne podsumowanie roku

O lekkiej atletyce w 2020 roku pisaliśmy rzadko. Postaramy się to teraz nadrobić. Początek stycznia to czas na podsumowania minionego roku. O takie zestawienie pokusił się na swoim blogu trener Klubu Maratończyka „Aktywni” – Emanuel Zimny.

W 2020 roku na treningi KM Aktywni Sochaczew uczęszczało 42 kandydatów na przyszłych lekkoatletów - mowa o dzieciach i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Z tej grupy 26 osób postanowiło potraktować trenowanie poważniej i wyrobić sobie licencje sportowe uprawniające do rywalizacji organizowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. W minionym roku, mimo pandemii, reprezentanci KM „Aktywni” wzięli udział w 31 różnego rodzaju zawodach lekkoatletycznych - od mistrzostw miasteczek po mistrzostwa kraju. Młodzi lekkoatleci odnotowali łącznie 164 starty. Trener Emanuel Zimny przypomniał rezultaty z najważniejszych imprez.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U-16 województw Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego   wzięły udział trzy zawodniczki. Julia Skomiał wywalczyła trzecie miejsce w biegu na 100 metrów, Michalina Gosik zajęła 8. miejsce w biegu na 200 metrów przez płotki, a Dominika Czubak była 18. w skoku w dal.

Liczniejsza reprezentacja wystartowała 19 września w Mistrzostwach Województwa U-16. Julia Skomiał zdobyła złoto w biegu na 100 metrów. Młoda sprinterka, razem z Zuzanną Basior, Michaliną Gosik i Dominiką Czubak wywalczyła też srebro w sztafecie 4x100 metrów. Ponadto Michalina Gosik zdobyła brąz w biegu na 200 metrów przez płotki, Dominika Czubak zajęła 10. miejsce w skoku w dal, a Zuzanna Basior 24. miejsce w biegu na 100 metrów.

Po raz pierwszy w historii „Aktywni” byli obecni na Mistrzostwach Polski Młodzików U-16. Do zawodów tej rangi udało się zakwalifikować Julii Skomiał. Prawo startu uzyskało 40 najszybszych sprinterek w Polsce. Podczas weryfikacji Julia była na 15 miejscu w kraju na 671 zawodniczek. Ostatecznie Julia zakończyła mistrzostwa na 22 pozycji w biegu na 100 metrów.

W Mistrzostwach Polski w Biegach Sztafetowych, które odbyły się 3 i 4 października w Łodzi, wystartowały dwie drużyny „Aktywnych”. Obydwie rywalizowały na nietypowym dystansie 4x200 metrów. Biegi miały charakter open, tzn. skład sztafety mógł składać się z zawodniczek z rocznika 2005 i młodszych. W ekipach sochaczewskiego klubu wystartowały dziewczyny urodzone w 2008 roku. Wyniki, jakie uzyskały, trzeba więc traktować optymistycznie, jako dobry prognostyk na przyszłość. Sztafeta w składzie: Michalina Gosik 2006, Julia Skomiał 2005, Natalia Hoyer 2008 i Patrycja Ptaszyńska 2008 zajęła 11. miejsce w Polsce. Drugi skład Aktywnych: Zuzanna Basior 2006, Patrycja Janiak 2007, Maja Madanowska 2007, Gabriela Flis 2007 ukończyły rywalizację na 14. pozycji.

Starty w zawodach rankingowych PZLA zaliczyły też młodsze zawodniczki, z kategorii wiekowej U-14 i U-12. Ośmioosobowa reprezentacja wystąpiła 13 września w Teresinie w Olimpiadzie o Puchar Mazowsza. Niestety nie wywalczyli żadnych medali. Natalia Hoyer była czwarta w biegu na 300 metrów, jej koleżanka z klubu Patrycja Janiak siódma. Na 4. miejscu uplasowała się Viktoria Niewiadomska w rzucie piłeczką palantową, w tej samej konkurencji Małgorzata Adamczyk była szósta. Siódmą lokatę w biegu na 80 metrów przez płotki zajęła Maja Madanowska. W biegu na 60 metrów Gabriela Flis była dwunasta, a Maria Narkintowicz zajęła 20. miejsce.

„Aktywne”   zawodniczki wzięły też udział w Halowych Mistrzostwach Polski „Lekkoatletyka dla Każdego”. Brązowy medal w chodzie na 3000 metrów wywalczyła Maja Madanowska. Michalina Gosik miała na mecie dziesiąty czas w biegu na 60 metrów. W rywalizacji na dystansie 300 metrów Natalia Hoyer była jedenasta, a Patrycja Ptaszyńska zajęła 21. miejsce. W pchnięciu kulą Viktoria Niewiadomska miała piętnasty rezultat.

Wśród ważnych zawodów należy wyróżnić też udział sztafety 4x100 (U-14), w składzie: Maja Madanowska, Patrycja Ptaszyńska, Natalia Hoyer, Gabriela Flis, w 11. Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. W tej imprezie, gdzie startują tylko zaproszone przez organizatora ekipy, dziewczyny zajęły 8. miejsce. Ważnym wydarzeniem było również powołanie na obóz w Karpaczu (5-11 grudnia) kadry programu „Lekkoatletyka dla Każdego” Mai Madanowskiej, która znakomicie odnalazła się w dyscyplinie chodu lekkoatletycznego.

Klasyfikacja wszystkich reprezentantów KM „Aktywni” Sochaczew w rankingach PZLA (wojewódzkich i krajowych) w 2020 roku, w poszczególnych konkurencjach oraz z podziałem na rywalizację na stadionach i w halach, dostępna jest na blogu Emanuela Zimnego, pod adresem: emekwbiegu.blogspot.com.

A A A
15.01.2021
godz.15:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt