przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
233778 odwiedzin
Wsparcie dla przedsiębiorców

W połowie października, gdy pojawiły się nowe obostrzenia, swą działalność zawieszały kolejno siłownie, kina, sale zabaw dla dzieci, kluby fitness, domy weselne, część sklepów w galeriach handlowych. Restauracje mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos, a ostatnio do tej grupy dołączyły hotele, które można odwiedzać jedynie w podróży służbowej. Miasto wychodzi do przedsiębiorców z kolejną ofertą pomocy.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, trzeba zrobić wszystko, by istniejące podmioty gospodarcze wygrały z covidem, przetrwały ten trudny okres, i choć samorząd ma dość ograniczone pole manewru, to na ile może - wesprze lokalny biznes. Przedsiębiorcom, którzy w wyniku rządowych rozporządzeń covidowych zawiesili działalność biznesową proponuje zwolnienie z podatku od nieruchomości za grudzień oraz zmniejszenie w listopadzie i grudniu o 99 procent czynszu w lokalach stanowiących własność miasta.

Zwolnienie z podatku
Pierwsza propozycja jest dla firm, które w wyniku rozporządzeń antycovidowych musiały znowu, z dnia na dzień, zaprzestać działalności. To zwolnienie z podatku od nieruchomości za grudzień.
- Projekt uchwały wychodzącej naprzeciw potrzebom przedsiębiorców jest gotowy, a szczegóły uzgodniliśmy już z przewodniczącym rady Sylwestrem Kaczmarkiem. Jeśli uchwała zyska aprobatę rady, osoby prawne, które zechcą skorzystać ze zwolnienia, złożą w UM jedynie korektę deklaracji podatkowej uwzględniającą ten miesięczny okres z zerowym podatkiem.

Czynsz niższy o 99 proc.
10 listopada do dyrektorów miejskich jednostek, które komercyjnie wynajmują firmom pomieszczenia lub lokale usługowe, przesłano rekomendację, by przedsiębiorcom zmuszonym do zawieszenia działalności obniżyli o 99 procent czynsz za listopad i grudzień. Najemcy muszą jedynie złożyć stosowny wniosek u dyrektora ZGK, MOSiR czy SCK.
- Uważam, że naszym obowiązkiem jest zacisnąć pasa i wspomóc tych, którzy z dnia na dzień zmuszeni byli zawiesić swą aktywność. Nie mamy wielu narzędzi, by im pomóc, ale wykorzystujemy wszystkie, jakie istnieją – deklaruje Piotr Osiecki.

Samorząd także odczuwa skutki covid. Znacznie spadły wpływy ze sprzedaży biletów ZKM, ponieważ uczniowie i studenci uczą się w domach, a w autobusach może być zajęte tylko co drugie miejsce siedzące. Na basen nie można wejść indywidualnie, a jedynie w ramach grupowych zajęć czy przygotowań do zawodów sportowych. Dochody ZKM i MOSIR spadają w przeciwieństwie do kosztów działania tych zakładów. Brak dochodów trzeba będzie zrekompensować, a jedynym źródłem będzie najpewniej budżet miasta.

daw

A A A
18.11.2020
godz.09:31
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt