przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
233772 odwiedzin
Harcerze zapraszają na wystawę plenerową

Hufiec ZHP Sochaczew zaprasza wszystkich mieszkańców do obejrzenia plenerowej wystawy „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920.”.

Wystawę będzie można oglądać 11 listopada oraz w dwa kolejne weekendy listopada (14 i 15 oraz 21 i 22) w godzinach od 10.00 do 16.00 na terenie skansenu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie (oddzielne wejście boczną bramą od strony ul. Farnej).

Umieszczenie ekspozycji w przestrzeni publicznej jest związane z obecną sytuacją epidemiologiczną, a jej zwiedzanie będzie możliwe z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i przestrzegania reżimu sanitarnego.

Wystawę prezentującą wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów przygotowała Chorągiew Mazowiecka ZHP w ramach obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej.

--------------

Na 24 wielkoformatowych tablicach w narracyjny sposób, z wykorzystaniem reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii, można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920. Przedstawia m.in.: udział w walkach 1920 roku harcerskich oddziałów wojskowych, harcerską służbę pomocniczą w 1920 roku oraz wybrane sylwetki harcerek i harcerzy, zasłużonych w działaniach wojennych 1920 roku.

Ekspozycja podkreśla również fenomen "orląt płockich” w harcerskich mundurach. Wśród odznaczonych przez Marszałka Piłsudskiego obrońców znaleźli się płoccy harcerze Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik, oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych - jedenastoletni Tadzio Jeziorowski, uczeń płockiej Machowianki. Pośmiertnie odznaczeni zostali Antolek Gradowski i Stefan Zawidzki.

A A A
10.11.2020
godz.09:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt