przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
230886 odwiedzin
„Ziemia” ma 30 lat

Zapewne nasi czytelnicy pamiętają czasy, kiedy tworzyła się nowa Polska wywalczona przez „Solidarność” i rzeszę ludzi, którym zależało na prawdziwej wolności, niezależności od wielkiego sąsiada i zmianach społecznych. Na fali tych zmian powstała nasza gazeta, będąca rówieśnicą samorządu lokalnego. „Ziemia Sochaczewska” obchodzi w tym roku 30. urodziny.

Impulsem do powstania gazety było dążenie członków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, z rekomendacji którego w 1990 r. utworzono władze miasta,  do informowania mieszkańców o najważniejszych dla nich sprawach, do dyskusji na łamach, relacjonowania istotnych dla miasta wydarzeń. To pragnienie urzeczywistniło się w jednej z pierwszych uchwał Rady Miejskiej Sochaczewa (podjętej na sesji 3 września 1990 roku), powołującej do życia samorządowy tygodnik „Ziemia Sochaczewska”.

Jego pierwszy numer ukazał się 18 listopada 1990 r., liczył 12 stron i kosztował 1000 zł. Format (25 x 35 cm), rodzaj papieru oraz kolorystyka (pierwsza i ostatnia strona miały włączony dodatkowy kolor, reszta gazety była czarno-biała), przetrwały 10 lat. Ciekawostką z tamtego okresu, oprócz ceny gazety, jest tygodniowy program telewizyjny zamieszczany w każdym numerze. Mieścił się on na jednej stronie, bo zawierał ofertę dwóch dostępnych w 1990 roku kanałów telewizyjnych – I i II programu Telewizji Polskiej. Ten przykład przypomina obraz ówczesnej rzeczywistości, przez wielu zupełnie zapomnianej. W późniejszych czasach program tv drukowany był w formie kilkustronicowej oddzielnej gazetki załączanej do kolejnych wydań „ZS”.

Po kilku latach działalności tygodnik zmienił osobowość prawną i stał się spółką, ale ta próba nie powiodła się i ponownie właścicielem tytułu zostało miasto. W kwietniu 2000 roku, zgodnie z tendencjami na rynku wydawniczym, „Ziemia Sochaczewska” całkowicie zmieniła wygląd. Zyskała większy format (27 x 40 cm), typowo gazetowy papier, liczyła 16 stron i kosztowała 1,30 zł.

Kształt gazety zmieniał się przez lata, przybywało w niej treści, nowych rubryk i kolorowych stron, aż do wydania w pełnym kolorze. „Ziemia Sochaczewska” była już wtedy organizatorem kilku ważnych akcji i konkursów, które przetrwały długie lata. Jako pierwsza zaistniała „Paczka do paczki”, charytatywna akcja skierowana do dzieci skupionych w świetlicach wychowawczych na terenie miasta. To było niezwykle ważne przedsięwzięcie, bo w latach 90., po reformie gospodarczej, poziom biedy i dysfunkcji społecznych był ogromny. Potrafiliśmy w redakcji pozyskać wierną grupę darczyńców, dzięki którym „świetliczaki” cieszyły się prezentami gwiazdkowymi, nowym sprzętem czy wakacyjnym wyjazdem.

Znakiem rozpoznawczym naszego tygodnika był także Konkurs Młodych Dziennikarzy, który blisko ćwierć wieku zachęcał i wspierał szkoły w tworzeniu własnych gazetek. Prowadziliśmy warsztaty dziennikarskie, zapraszaliśmy przedstawicieli mediów, promowaliśmy najciekawsze szkolne pisma, pomagaliśmy tym słabszym gazetkom, aby osiągnęły lepszy poziom.

Ważnym przedsięwzięciem był także plebiscyt „Sochaczewianin Roku” zapoczątkowany w 1998 r. Na łamach gazety prezentowaliśmy sylwetki osób, które wyróżniały się swoją postawą, pracą społeczną czy talentem. Ostateczną decyzję podejmowali czytelnicy, głosując na wybranego kandydata. Tytuł Sochaczewianina Roku był wręczany zwycięzcy podczas uroczystej gali, na której nagradzaliśmy także czytelników biorących udział w plebiscycie.

Akcji i cyklicznych wydarzeń było dużo więcej. Wystarczy wspomnieć ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczny „Kość”, cieszący się ogromną popularnością konkurs „Na grzyby” czy inicjatywą wydania pierwszej antologii sochaczewskich poetów. Ważnym momentem było uruchomienie naszej strony internetowej, która wsparła wydania papierowe.

Od 2015 r. „Ziemia Sochaczewska” jest bezpłatnym dwutygodnikiem wydawanym przez urząd miejski. Obecnie ukazuje się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, pismo dostarczane jest do ponad 60 punktów dystrybucji na terenie miasta, w tym szkół, przedszkoli, bibliotek, muzeum, starostwa, szpitala, wybranych sklepów i kiosków oraz wszystkich sklepów PSS Społem.

Z okazji jubileuszu dziękujemy przede wszystkim naszym czytelnikom, którzy sprawiają, że jesteśmy najdłużej działającym pismem na ziemi sochaczewskiej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom i instytucjom, które na przestrzeni tych 30 lat współpracowały z nami i wspierały naszą działalność.  

Z okazji jubileuszu przygotowujemy dla naszych czytelników wyjątkową niespodziankę – cyfrowe archiwum wszystkich wydań „Ziemi Sochaczewskiej”, od pierwszego numeru z 1990 roku, aż po dzień dzisiejszy. To  ponad 1350 (!) numerów samorządowej gazety, które już wkrótce (16.10) dostępne będą w internecie, do poczytania lub pobrania.

Jolanta Śmielak-Sosnowska

A A A
12.10.2020
godz.10:00
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt