przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245546 odwiedzin
Będą płonąć 3,5 doby

13 września to data nieprzypadkowa. Tego dnia 81 lat temu rozpoczęła się trwająca 3,5 doby  heroiczna obrona Sochaczewa przed hitlerowskimi Niemcami w kampanii wrześniowej. W najbliższą niedzielę oddajmy hołd ponad czterem tysiącom poległych bohaterów broniących naszego miasta w Bitwie nad Bzurą, oraz cywilnym ofiarom wojny, zapalając znicz na jednym z trzech cmentarzy - wojennym, parafialnym i żydowskim.

Sochaczewska odsłona Bitwy nad Bzurą rozpoczęła się o świcie 13 września. Wówczas II/ 18. Pułk Piechoty pod dowództwem mjr. Feliksa Kozubowskiego wkroczył do Sochaczewa i zajął pozycje obronne: północny skraj miasta i wylot szosy na Błonie, rejon dworca kolejowego z wylotem szosy na Żyrardów, rynek i południowy skraj miasta, z wylotem szosy na Bolimów. Z kolei na zachód od Bzury, w rejonie wsi Kuznocin – Rozlazłówek zajęły stanowiska ogniowe baterie II dywizjonu 26. pal pod dowództwem mjr. Stanisława Piro. Tego dnia miasto ostrzeliwane było zmasowanym ogniem artylerii niemieckiej 19. Dywizji Piechoty. Natarcie jej oddziałów na pozycje obronne 4, 5 i 6 kompanii, wsparto czołgami pułku SS Leibstandarte „Adolf Hitler”. Bitwa o Sochaczew i przeprawę na Bzurze, trwała 3,5 doby. Czas jej prowadzenia (poza Warszawą, Helem czy Westerplatte) walcząc o jedno miasto, był najdłuższy w wojnie obronnej 1939 r.

W najbliższą niedzielę zapraszamy sochaczewian, harcerzy, młodzież, rekonstruktorów i wszystkich pragnących oddać hołd żołnierzom września. Zapalmy znicze pamięci na mogiłach poległych w 81. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Światła pamięci będą płonąć do 17 września, symbolizując w ten sposób, że Bitwa o Sochaczew i przeprawę na Bzurze trwała 3,5 doby.

Znicze zostaną zapalone o godzinie 15:30 na cmentarzu żydowskim, przy ul. Sierpniowej i zwyczajem osób wyznania mojżeszowego położone kamyki przy pomniku. O godz. 16.00 światła pamięci pojawią się przy kwaterach wojskowych na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta. Z kolei od godz. 17.00 akcja zapalania zniczy przeniesie się na teren największej nekropolii żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie nad Bzurą, czyli cmentarz wojenny w Trojanowie. Znicze można kupić i przyjść z nimi na wybraną nekropolię lub otrzymać je na miejscu od przedstawiciela muzeum.

A A A
10.09.2020
godz.09:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt