przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245547 odwiedzin
Pod basztą księcia Siemowita

W tym roku  słynny Zawisza Czarny z Garbowa po raz dziesiąty przybył do Sochaczewa. Z najsłynniejszym polskim rycerzem spotkać można było się w parku im. Chopina w sobotę 5 września. Organizatorem spotkania z żywą historią było Stowarzyszenie „Nasz Zamek”.

Przypomnijmy, że wydarzenie to nawiązuje do dnia 15 lipca 1414 r., kiedy to, właśnie w naszym mieście, w imieniu króla Polski, Zawisza wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu nazwaną później wojną głodową. Jubileuszowa edycja pikniku „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią” spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, a to byłoby jeszcze większe, gdyby planów nie pokrzyżował deszcz. Mimo niesprzyjającej aury program imprezy został zrealizowany. Duża zasługa w tym członków stowarzyszenia oraz rekonstruktorów, którzy wykazali się dużą wytrwałością.

Goście byli więc świadkami dworskich intryg, rycerskich potyczek, a na najmłodszych czekała gra terenowa z nagrodami. Na imprezie kolejny  raz pojawił się książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą oraz dodatkowe postaci reprezentujące dwór. Na widzów czekał pokaz tańców dawnych i turniej rycerski na cześć Zawiszy. Całość miała fabularyzowany charakter.

Nie mogło zabraknąć charakterystycznego okrzyku „wojna!”. Usłyszeć można go było, jak to się dzieje od dekady, na pl. Kościuszki. Tam , niczym ponad 600 lat temu, Zawisza wypowiedział wojnę Krzyżakom, a odbyło się to w otoczeniu rycerstwa i książęcego dworu. Na finał imprezy przygotowano szczególną atrakcję. Odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu słynnego barda Jacka Kowalskiego, występującego w asyście zespołu Klub Świętego Ludwika.

A A A
07.09.2020
godz.09:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt