przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269008 odwiedzin
W jednej sprawie „za” i „przeciw”

To pierwsze takie głosowanie radnych Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców. W czasie sesji 17 czerwca cała rada jednogłośnie zdecydowała o poparciu istotnych zmian w budżecie miasta, o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej II etapu remontu ulicy 15 Sierpnia, a tym samym o emisji obligacji.

Dyskusja na temat zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej w zasadzie sprowadziła się do deklaracji, że kluby Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców popierają miejskie inwestycje, a szczególnie remont ulicy 15 Sierpnia, bo radni z Boryszewa obiecywali go w swych programach wyborczych. Stanowisko klubów dotyczące uchwał o WPF i budżecie przedstawił Andrzej Kuśmirek.

- Mimo tego, że jest tam zapisane również zadłużenie i propozycja zmiany kredytu na obligacje, to ze względu na potrzebę realizacji tych inwestycji dzisiaj radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców poprą proponowane zmiany w uchwałach – stwierdził.

 

A jednak na TAK

Po tej deklaracji szefowa komisji budżetu i finansów Selena Majcher (PiS) poinformowała, że dzień przed sesją o remoncie drogi rozmawiano na kierowanej przez nią komisji. Gdy zarządzono głosowanie „za” projektem opowiedziało się troje radnych z PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego, natomiast radni z Boryszewa – Adam Kloch (Bezpartyjni Samorządowcy) i Jolanta Kulpa-Szczepaniak (Koalicja Obywatelska) wstrzymali od głosu.

- Cieszę się, że udało nam się przekonać radnych do remontu ulicy 15 Sierpnia. Mam nadzieję, że na kolejnych posiedzeniach komisji będę miała tę moc sprawczą i przekonamy państwa, że rozwój miasta jest ważny – mówiła Selena Majcher.

Głos zabrał także przewodniczący rady Sylwester Kaczmarek (PiS) podkreślając, że cieszy się, iż radni opozycyjni przejrzeli na oczy i zauważyli, że inwestycje są potrzebne, a mieszkańcy im przetłumaczyli, że chcą tych inwestycji, i dlatego w ciągu jednej doby zmienili zdanie. Z kolei burmistrz podziękował, że się przełamali i dwuletnie niepokoje odłożyli na bok, bo jak stwierdził życie pokazało, iż wróżenie miastu katastrofy finansowej jednak się nie sprawdza. Na koniec zauważył, że radni z KO i BS podjęli poważną decyzję głosując „za” zmianami w budżecie na 2020 i WPF, bo popierając te dwie uchwały po raz pierwszy dali wyraźny znak, że akceptują ich wspófinansowanie poprzez emisję obligacji.

 

Czego dotyczyły zmiany?

W Wieloletniej Prognozie Finansowej radni jednogłośnie zwiększyli o 60 tys. tegoroczne wydatki na I etap przebudowy ulicy 15 Sierpnia (należy wykonać dodatkowe prace). Wpisali też nowe zadanie – II etap remontu ulicy 15 Sierpnia obejmujący odcinek od ul. Broniewskiego do obwodnicy miasta, który ma być modernizowany w 2021 roku. Na ten cel samorząd zdobył 3,2 mln dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych (65 proc. kosztów), ale sam będzie musiał wyłożyć około 1,7 mln zł (35 proc).

Z kolei zmieniając budżet radni poważne sumy przekazali zakładom, w które najmocniej uderzył covid. Gdy na trzy miesiące zamknięto baseny, a komunikacja miejska musiała wprowadzić poważne ograniczenia w liczbie przewożonych pasażerów, znacząco spadły dochody MOSiR i ZKM. By mogły normalnie funkcjonować, burmistrz zaproponował, aby Zakładowi Komunikacji Miejskiej przekazać dodatkowe 380 tys., Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji 300,5 tys. zł, a Zakładowi Gospodarki Komunalnej 100 tys. zł. Ponadto w budżecie wydzielono 200 tys. zł na rozbudowę komendy straży pożarnej i 120 tys. na zakup wpłatomatu, który ma stanąć w holu UM i pozwoli mieszkańcom rozliczyć się za śmieci czy z podatków lokalnych. Obydwie uchwały zgodnie poprało wszystkich 21 radnych miasta.

 

Nie dla finansowania

Znacznie trudniejsza była dyskusja nad kolejnym punktem, czyli zasadami emisji obligacji na kwotę 9,7 mln, gdyż kluby Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców zapowiedziały, że zagłosują przeciw, bo nie będzie ich zgody na zadłużanie miasta. Piotr Osiecki odpowiedział, że radni przyjmując kilkanaście minut wcześniej dwie uchwały o WPF i zmianach w budżecie wyrazili już zgodę na emisję obligacji, gdyż środki z nich pozyskane zostaną przeznaczone na inwestycje. Przypomniał radnym z KO i BS, że w tym roku nasz samorząd przeprowadzi inwestycje za ponad 34 mln zł. W tej puli prawie 17 mln  to środki pozyskane z zewnątrz, z obligacji pochodzi prawie 5 mln, a pozostałe kilkanaście milionów to środki własne miasta.

Zarządzono głosowanie. Zgodnie z przewidywaniem 12 radnych z PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego poparło harmonogram emisji i wykupu obligacji, a 9 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjni Samorządowcy zagłosowali „przeciw”.

- Moje nadzieje okazały się płonne, że państwo z opozycji przyłączą się do nas. Cały czas trzymają gardę, są „za” a jednak są „przeciw”. W jednej sprawie, tej samej jednej sprawie głosują „za” i „przeciw”. Szanowni państwo, chapeau bas – podsumował przewodniczący rady Sylwester Kaczmarek. 

daw

A A A
03.07.2020
godz.10:40

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt