przejdź do Sochaczew.pl
214526 odwiedzin
Sochaczew się buduje

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ostatnim kwartale tego roku deweloper - VFM Real Estate rozpocznie budowę pierwszego i największego – ośmiopiętrowego bloku przy ul. Olimpijskiej. W najbliższych latach na polach czerwonkowskich powstanie osiedle wielorodzinne, składające się z dziesięciu budynków. Na rynek nieruchomości trafi ok. 570 nowych mieszkań.

 

Przypomnijmy, jesienią ubiegłego roku, za 4,46 mln zł, prywatny inwestor kupił od samorządu miejskiego dwie działki położone na polach czerwonkowskich. Intencje nabywcy od samego początku były jednoznaczne – budowa osiedla mieszkaniowego z zabudową wielorodzinną. Na ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się zdalnie w piątek 8 maja, przedstawiono radnym projekt uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszących. Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Tadeusz Krysiak zaprezentował wizualizację nowego osiedla i omówił zamierzenia inwestycyjne dewelopera.

- To pierwszy raz w historii, gdy sochaczewska rada musi podjąć taką decyzję. Wcześniej odbywało się to w trybie postępowania administracyjnego. Firma VFM Real Estate Olimpijska w styczniu 2020 roku zwróciła się z wnioskiem do radnych o podjęcie takiej uchwały.  Inwestor działa na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r., tak zwanej Lex Developer. W skrócie mówiąc, ułatwia ona realizację przedsięwzięć budowlanych. Przepisy ustawy wprowadziły całkiem nowe mechanizmy. Inwestycje mieszkaniowe można realizować niezależnie od ustaleń obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o ile nie są sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danej gminy – tłumaczył Tadeusz Krysiak.

 

Plany inwestora

Na terenie o powierzchni 3,5 ha inwestor chce postawić dziesięć budynków o zróżnicowanej wysokości, od czterech do ośmiu kondygnacji. Dwa najwyższe - ośmiopiętrowe będą zlokalizowane od strony ul. Olimpijskiej. Najniższe - czteropiętrowe znajdą się w sąsiedztwie tzw. osiedla milionerów, ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Willowej.

Powstanie ok. 570 mieszkań oraz ok. 680 miejsc postojowych w garażach i na parkingach naziemnych. O ogrzewanie lokali zadba sochaczewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Główny wjazd na osiedle będzie od strony ul. Olimpijskiej. Tam też znajdą się lokale usługowe. Na osiedlu powstaną place zabaw, tereny rekreacyjne, stanie paczkomat.

W ramach pierwszego etapu powstanie największy budynek, zlokalizowany najbliższej ul. Olimpijskiej. Planowany termin rozpoczęcia budowy to ostatni kwartał 2020 roku (aktualnie inwestor czeka na wydanie pozwolenia na budowę). Budynek w kształcie litery „U” będzie się składał z ośmiu kondygnacji nadziemnych i podziemnego garażu. Powstanie w nim 128 mieszkań – od jedno- do pięciopokojowych. Przyszli nabywcy nieruchomości będą mieli zapewnione również komórki lokatorskie, balkon, ogródek na parterze lub taras.

 

Zagospodarowanie pól

Przez ostatnie lata tereny pól czerwonkowskich były włączone do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu przewidywał produkcję przemysłową i usługi. Przedstawicielom strefy jednak przed długi czas nie udawało się znaleźć potencjalnego inwestora zainteresowanego uruchomieniem działalności. Podzielony na odrębne działki kilkuhektarowy teren pól czerwonkowskich, decyzją samorządu miejskiego, finalnie znalazł inne przeznaczenie. Budowa osiedla pozwoli zmniejszyć głód mieszkaniowy a dla budżetu miasta będzie oznaczać dodatkowe dochody z podatków od nieruchomości. Ponadto należy pamiętać, że około 1500-2000 nowych mieszkańców to wyższe obroty w sklepach, na stacjach benzynowych, w firmach usługowych.

Niewykluczone także, że w przyszłości osiedle powiększy się z 10 do kilkunastu budynków wielorodzinnych. Ratusz jeszcze w 2020 roku planuje wystawić do przetargu, sąsiadującą z mającym powstać osiedlem, 1,5-hektarową działkę.

Z kolei na terenie narożnej działki o powierzchni ponad 10 tys. mkw., położnej najbliżej miasta, naprzeciw ogrodów działkowych, powstanie w przyszłości nowa siedziba Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Samorząd miejski przekazał ten teren Skarbowi Państwa (podobnie było z działką przy ul. 1 Maja, gdzie powstała nowa komenda policji). W tym przypadku głównym inwestorem będzie Ministerstwo Sprawiedliwości. Do 2025 roku ma zostać wydane pozwolenie na budowę, a do 2029 roku pozwolenie na użytkowanie nowego obiektu. Zgodnie z umową, po przeprowadzce, miasto przejmie na własność nieruchomość obecnej siedziby sądu.

 

Popyt na mieszkania w Sochaczewie

Sochaczew staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia. Wpływ na to bez wątpienia miała rewitalizacja parków, budowa terenów rekreacyjnych w Chodakowie i nad Bzurą, systematyczne remonty głównych dróg, miliony wydawane na szeroko rozumianą infrastrukturę poprawiającą komfort życia w mieście. Obwodnica Sochaczewa i autostrada A2 zapewniają szybką komunikację z Warszawą. W przyszłości planowana jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, oddalonego o 24 km od naszego miasta. Wszystko to sprawia, że rośnie zapotrzebowania na nowe mieszkania. Wiele przedsięwzięć jest realizowanych w tym sezonie budowlanym.

Przykładowo, firma VFM Real Estate, która zbuduje osiedle przy ul. Olimpijskiej, jest również wykonawcą osiedla „Nowe Okrzei”. W ramach tej inwestycji ukończono już trzy budynki z 78 mieszkaniami o powierzchni od 34,5 do 70 mkw. Trzy kolejne obiekty (67 mieszkań) są w trakcie realizacji.

Nowe lokale mieszkalne budowane są również w centrum miasta. Tylko w obrębie osiedla przy pasażu Żeromskiego powstają dwa nowe bloki. Na terenie dawnej Telekomunikacji (Żeromskiego 35) trwa budowa czterokondygnacyjnego budynku z 52 lokalami mieszkalnymi o pow. od 45 do 70 mkw. Firmą deweloperską odpowiedzialną za to przedsięwzięcie jest Wowinwest sp. z o.o., a wykonawcą lokalna firma M2. Około 150 metrów dalej (Żeromskiego 30a) firma JHM Developer przygotowuje 27 mieszkań (2-4 pokojowych, o powierzchni od 37 do 73 mkw).

Kolejne nowe osiedle powstaje również przy ul. 15 Sierpnia, naprzeciwko zakładów boryszewskich. W ramach projektu budowalnego „SochoResidences”, realizowanego przez Capital Investment s.k., w pierwszym etapie pojawią się trzy bloki (145 mieszkań), a docelowo zbudowanych zostanie sześć pięciokondygnacyjnych budynków (300 mieszkań). Planowany termin oddania do użytkowania pierwszych lokali mieszkalnych to drugi kwartał 2021 roku.

Rośnie popyt na rynku pierwotnym, wzrasta też cena. Dwa lata temu za metr trzeba było zapłacić 3,5 tys., dziś to już 5,5 tys. zł. Mimo to oferta, w porównaniu z mieszkaniami w stolicy, jest nadal bardzo atrakcyjna. Średni koszt nowego 50-metrowego mieszkania w Sochaczewie, w stanie deweloperskim, to 260-290 tysięcy złotych. Cena lokalu o takim samym metrażu i standardzie w Warszawie to 480-530 tysięcy zł.

Maciej Frankowski

A A A
02.06.2020
godz.08:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość