przejdź do Sochaczew.pl
214526 odwiedzin
Odszedł Stanisław Werle

Z ogromnym żalem informujemy, że w wieku 70 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł sochaczewski malarz, Stanisław Werle. Szersza publiczność zna go z letnich prezentacji w ramach „Okna Sztuki” odbywających się m.in. w parku Chopina oraz z licznych wystaw.


Stanisław Werle wielokrotnie uczestniczył w lokalnych wydarzeniach, prezentując swoje prace m. in. podczas wydarzeń plenerowych. Można było je również oglądać w galerii w Kramnicach Miejskich i w placówkach Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Obrazy, które wychodziły spod pędzla Stanisława Werle przedstawiały głównie ludzi i zwierzęta. Charakterystyczne było dla niego wykorzystanie realistycznych scen tańca oraz motywów afrykańskich.  Malował głównie w technice olejnej. Stanisław Werle nie posiadał wykształcenia plastycznego. Uczył się sam, począwszy od momentu, gdy w wieku kilku lat zauważył w sobie zainteresowanie rysunkiem.

- Po prostu wiem, że malowanie to jest to, co powinienem w życiu robić - powtarzał. Był osobą bardzo otwartą. W trakcie  ekspozycji jego prac chętnie rozmawiał z oglądającymi je osobami. Podczas tych pogawędek zawsze był ciekawy poznanych osób i skromny w odniesieniu do własnej twórczości. 

 - Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Stanisława Werle. Wiem, że chorował. Mimo to  miałem nadzieję, że powstanie jeszcze wiele jego  prac - powiedział nam Marcin Hugo-Bader, który wielokrotnie współpracował z malarzem. - Odejście „WESTA”, bo taki był jego pseudonim artystyczny,  to niepowetowana strata dla naszego środowiska. Pozostało po nim wiele ciekawych dzieł, charakteryzujących się dociekliwą głębia w kolorystyce i precyzji.

Pogrzeb Stanisława Werle odbył się w sobotę 30 maja na cmentarzu komunalnym na Wypalenisku. (ap)

A A A
30.05.2020
godz.11:59
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość