przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269004 odwiedzin
Symboliczne Dni Miasta

Jak już informowaliśmy, decyzją władz miasta, do września odwołano w Sochaczewie wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Chodzi o to, aby nie rozprzestrzeniać koronawirusa wśród mieszkańców. Dotyczy to także Dni Sochaczewa, które w tym roku mają symboliczny charakter.

Zgodnie z kalendarzem Święto Mieszkańców przypada w weekend 12-14 czerwca. Już wcześniej, bo w sobotę 6 czerwca swoje podwoje udostępniło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Placówka zainaugurowała działalność wystawą „Z dziejów Sochaczewa”, na której prezentowane są m.in. zabytki odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie budowy nowego amfiteatru, ale także dokumenty i materiały z XIX wieku oraz okresu międzywojennego.

Jak zapewnia dyrektor muzeum Paweł Rozdżestwieński, to niezwykle interesujący zbiór. Odwiedzający   placówkę zobaczą między innymi: przedmioty z żelaza, srebra i złota z terenu wykopalisk na podzamczu, oryginalną siedemnastowieczną księgę sejmową, model pieca kaflowego z pierwszej połowy XVII wieku, materiały z dawnych zakładów sochaczewskich - szewca, kowala, targu rzeźnego, ale też sztandary straży pożarnej oraz Cechu Szewców z początku XX wieku. Muzealnicy zrekonstruowali nawet przedwojenne biuro starosty sochaczewskiego. Ekspozycja zapowiada się więc bardzo atrakcyjnie.

- Nasze skromne w tym roku obchody Święta Mieszkańców tworzą trzy podstawowe elementy  - mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. - Zaplanowaliśmy je na piątek, 12 czerwca. O godz. 12.00 na placu Tadeusza Kościuszki odbędzie się, przy akompaniamencie hejnału Sochaczewa, podniesienie flagi miasta na maszt. Zaraz po tym wydarzeniu władze samorządowe oraz osoby, które przyjdą na plac, udadzą się do pobliskiej siedziby muzeum, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Z dziejów Sochaczewa”. Również na piątek, na godz. 17.00 zaplanowaliśmy premierę rozmowy z Barbarą Sobkowicz, autorką książki „Sochohistorie”. W normalnych czasach, w trakcie Dni Sochaczewa odbyłaby się promocja książki. Tym razem musimy się zadowolić wywiadem on-line. Rozmowa zostanie udostępniona na fanpagu Facebooka Miasta Sochaczew - dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

Dobrym miejskim zwyczajem stało się prezentowanie z okazji Dni Sochaczewa wydawnictw   dedykowanych mieszkańcom miasta. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, w krakowskim wydawnictwie Signo ukazała się nowa książka Barbary Sobkowicz. Jest ona nawiązaniem do wydanej dwa lata temu „Sochonostalgii” tej samej autorki. Przywołuje pamięć o miejscach i mieszkańcach naszego miasta, opowiada nieznane historie i utrwala pamięć o dawnym Sochaczewie. Fakt wydania książki stał się okazją do rozmowy z autorką.

Dni Sochaczewa zakończy msza w intencji mieszkańców u św. Wawrzyńca. Odbędzie się ona w niedzielę 14 czerwca o godz. 12.30.

Jolanta Sosnowska

A A A
12.06.2020
godz.14:18
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt