przejdź do Sochaczew.pl
214526 odwiedzin
Dzień wirtualnej zabawy

Dwuipółgodzinny blok filmowy „W wirtualnej krainie przygód”, przygotowany na zlecenie ratusza specjalnie z okazji Dnia Dziecka, trafił na facebookową stronę Miasta Sochaczew w niedzielę 31 maja i dostępny będzie do soboty 6 czerwca. Tylko w ciągu pierwszej doby zanotował blisko 2,5 tysiąca wyświetleń.

Ponieważ mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, pierwszy raz w historii miejskie obchody Dnia Dziecka musiały odbyć się w formule online. Jeszcze w marcu wszyscy brali za pewnik, że ostatniego dnia maja spotkamy się, tak jak poprzednio, w parku im. I. W. Garbolewskiego. Niestety w warunkach pandemii zorganizowanie rodzinnego festynu na świeżym powietrzu okazało się niemożliwe.

- Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem. Wbrew pozorom przygotowanie imprezy plenerowej jest o wiele łatwiejsze niż przekazanie zbliżonych treści w przestrzeni wirtualnej. Prace nad Dniem Dziecka trwały dwa miesiące. Wymagały od nas skrupulatnego przemyślenia i dobrania treści tak, by widz mógł skorzystać z nich zarówno oglądając całość za jednym podejściem, w odcinkach czy też wracając do wybranych treści – powiedziała nam naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Joanna Niewiadomska-Kocik.

Poszczególni twórcy i artyści nagrywali poszczególne bloki na zlecenie ratusza. Na całość projektu złożyły się: spektakle teatrów „Pod Orzełkiem” i „Conieco”, spotkanie z Heweliuszami Nauki, zajęcia gordonowskie z Magdaleną Jaworską, spotkanie muzyczne z Katarzyną Orlińską „W krainie dźwięków i kolorów”. Dobór ten nie był przypadkowy. To właśnie oni spotkali się wcześniej z najcieplejszym przyjęciem publiczności, m. in. podczas „Artystycznych Kramnic”.

Artyści Teatru Pod Orzełkiem to profesjonalni aktorzy lalkarze, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie, prezentujący swoje umiejętności w kraju i za granicą. Lalkarze zabrali  dzieci na „Wyspę Pacynek”. Z kolei bajkę „Ostatnie drzewo” mówiącą o tym, że warto troszczyć się o przyrodę, a wielkich czynów może dokonać nawet mały człowiek, zaprezentował Teatr Conieco. W trakcie „gordonków” najmłodsi sochaczewianie mogli rozwijać się poprzez obcowanie z dźwiękami. Z kolei animacje z Katarzyną Orlińską pokazały, że odrobina kreatywności w wykorzystaniu codziennych przedmiotów pozwala bawić się muzyką. Równie pomysłowe zastosowanie rzeczy, które każdy z nas może znaleźć w domu, zaproponowali Heweliusze Nauki w programie „Hydrozagadka - czyli pozytywnie o laniu wody”. Ile kropli wody zmieści się na jednogroszówce? Jak łączą się ciepłe i zimne płyny, a jak słone i słodkie? Dzięki Heweliuszom na te i wiele innych pytań najmłodsi mogą odpowiedzieć sobie w domowym zaciszu. W trakcie filmu, pomiędzy poszczególnymi częściami, prezentowane były dziecięce pracownie   Sochaczewskiego Centrum Kultury.

- Największym wyzwaniem dla artystów jest poradzenie sobie z brakiem możliwości obserwowania reakcji publiczności. W warunkach braku kontaktu z człowiekiem na żywo, muszą oni utrzymać uwagę widzów. Swoje prezentacje muszą dostosować do warunków filmu. Inna jest więc dynamika czy ruch sceniczny – mówi Joanna Niewiadomska – Kocik. – Podobnie jak wiele innych instytucji kultury zdecydowaliśmy się postawić na przeniesienie naszej aktywności do sieci. Przykład platformy E-SCK, która ruszyła na facebooku, pokazał, że jest to dobry kierunek. Wirtualne wystawy, konkursy i prezentacje spotykają się z bardzo ciepłym odzewem.

Wszystkich tych, którzy jeszcze nie odwiedzili „Wirtualnej krainy przygód” zapraszamy na facebookowy profil Miasta Sochaczew, gdzie do 6 czerwca będzie dostępny cały materiał filmowy.

Agnieszka Poryszewska

A A A
02.06.2020
godz.08:18
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość