przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
228600 odwiedzin
Rodzice zdecydowali

Gdy tuż przed majowym weekendem zapowiedziano poluzowanie warunków krajowej kwarantanny, wśród rządowych propozycji znalazło się otwarcie żłobków, przedszkoli i zerówek dla dzieci pracujących rodziców. I to już od 6 maja. W Sochaczewie na razie nie ruszyło żadne publiczne przedszkole, a wśród prywatnych placówek tylko pojedyncze zdecydowały się na ten krok.

30 kwietnia miejskie placówki zwróciły się do rodziców z prośbą o przesłanie mailem informacji, kto byłby zainteresowany powrotem dziecka do żłobka, przedszkola lub zerówki. Należało się określić do 4 maja. Następnego dnia zebrano dane ze wszystkich jednostek.

- Zainteresowanie nie było duże, w przedszkolach poniżej dziesięciu procent. W jednym z nich tylko dwoje rodziców zadeklarowało chęć wysłania dziecka do przedszkola, a ponadto w kolejnych dniach część rodziców zaczęła wycofywać swoje zgłoszenia. Jeśli chodzi o zerówki, to żaden rodzic nie przesłał takiej deklaracji – poinformował w czasie sesji rady miasta (8.05) wiceburmistrz Marek Fergiński nadzorujący w ratuszu m.in. sprawy z zakresu oświaty i pomocy społecznej.

Rotacja kadry, dezynfekcja

Rząd otwierając furtkę dla opieki nad najmłodszymi publikował szczegółowe wytyczne, jak należy się przygotować do przyjęcia dzieci. I tak na przykład należy opracować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, uzgodnić je z sanepidem, zapewnić rotację pracowników, zadbać o stały dostęp do płynu do dezynfekcji rąk, zaopatrzyć kadrę w jednorazowe rękawiczki i maseczki, a jeśli trzeba także w przyłbice i nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem. Regularnie należy dezynfekować klamki, stoły, urządzenia na placach zabaw, wykorzystywane do zajęć piłki i skakanki a w żłobkach łóżeczka do leżakowania. Z sal należy zabrać przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Zakazano wyjść na spacery poza teren żłobka, przynoszenia własnych zabawek. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, ale musi się to odbywać rotacyjnie, grupa po grupie. Dyrektorzy muszą określić, ile oddziałów mogą uruchomić, by nie przekroczyć norm powierzchni przypadających na jednego malucha.

Na razie zajęcia zawieszone

Po analizie wytycznych dyrektorzy miejskich przedszkoli i szkół podstawowych wystąpili do burmistrza o zgodę na dalsze zawieszenie zajęć, do odwołania, potrzebują bowiem czasu na przystosowanie obiektów do szczególnych warunków w jakich przyszłoby im działać.

- Pierwszą i najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo dzieci, rodziców oraz kadry, dlatego na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny dyrektorzy uzyskali zgodę na dalsze zawieszenie zajęć - mówi Marek Fergiński.

I dodaje, że prace nad procedurami, zabezpieczeniem spraw kadrowych, zakupem wyposażaniem, środków ochrony dla pracowników trwają i z pewnością zajmie to jeszcze trochę czasu. 

Przedszkola niepubliczne

Sprawdziliśmy też jak w praktyce wygląda wznowienie działalności w placówkach niepublicznych. Okazuje się, że 6 maja tylko nieliczne przedszkola rozpoczęły pracę z dziećmi i to w bardzo ograniczonym zakresie. Jednym z takich przedszkoli są Wesołe Tuptusie.

- Przed wznowieniem działalności musieliśmy zastosować się do wszystkich narzuconych wytycznych sanitarnych. Zostały one zaakceptowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Część rodziców nie jest w stanie pracować zdalnie, dlatego wyrazili wolę powrotu dzieci do przedszkola. To nieliczna grupa. Na co dzień w naszym przedszkolu prowadzimy pięć grup, a w środę 6 maja pod naszą opiekę trafiło zaledwie jedenaścioro dzieci – mówi Karolina Romanowska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Wesołe Tuptusie”.

Zdecydowana większość przedszkoli pozostaje jednak zamknięta. Na stronach internetowych placówek czytamy: „Kochane Przedszkolaki! Wasi Rodzice postanowili, że nie spotkamy się 6 maja. Wiemy, że tęsknicie, ale w obecnej sytuacji to jedyna słuszna decyzja” – wpis na Facebooku Tęczowego Przedszkola.

Przedszkole Niepubliczne Diecezji Łowickiej im. Św. Aniołów Stróżów informuje, że będzie nieczynne do 24 maja, a Niepubliczne Przedszkole „Świat Malucha” przedłuża zamknięcie do końca tego miesiąca.

Zasiłek do 24 maja

Warto też podkreślić, że do 24 maja rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany rodzicom, gdy przedszkole lub żłobek są zamknięte, żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19, rodzic nie zdecyduje się na wysłanie dziecka do placówki.

daw&mf

 

A A A
12.05.2020
godz.08:25
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt