przejdź do Sochaczew.pl
207561 odwiedzin
Trzy dekady samorządu lokalnego (cz.3)

Blisko 30 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się pierwsze lokalne wybory w wolnej Polsce. Dały one początek działalności samorządów w miastach i gminach, umożliwiły mieszkańcom współdecydowanie o sprawach dla nich istotnych, a kilka lat później przyniosły powszechne wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Sami mogliśmy decydować, kogo chcielibyśmy posadzić na fotelu burmistrza. Najważniejsze wydarzenia i inwestycje minionego trzydziestolecia przypomina Jolanta Śmielak-Sosnowska.

Nowe kulturalne życie placu Kościuszki
Przypominamy, jak kiedyś wyglądał centralny punkt miasta, czyli plac Kościuszki, bo dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie powrotu do jego poprzedniego stanu. Miejsca parkingowe obsadzone niskimi iglakami sąsiadowały z obskurnymi przystankami PKS i zabudową rodem „z wczesnego Gomułki”.

Dzisiaj jest to wizytówka miasta zachęcająca do zatrzymania się i zainteresowania starym mazowieckim grodem. Koncepcja przebudowy placu powstała w 2004 r. Rok później, we wrześniu rozpoczęły się prace pod nadzorem archeologa. Za 1,5 mln zł położono cztery tys. mkw. kostki, wykonując także obrys starego nieistniejącego ratusza. Przebudowano sieć wodno-kanalizacyjną i oświetleniową, zamontowano fontannę i ławki, wykonano trawniki, które w sezonie wiosenno-letnim zdobią kolorowe kwiaty. Modernizację placu zakończono w październiku 2006 r.

Dwa lat później zrewaloryzowano obecny plac św. Dominika i ul. Farną, włączając do projektu wykonany wcześniej plac Kościuszki. W ramach unijnego dofinansowania miasto odzyskało 1,5 mln zainwestowane w centralny punkt miasta. Zmieniło się także otoczenie placu. Stojące przy nim budynki dostosowano wyglądem do XIX wiecznego ratusza, w którym znajduje się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, uruchomiono kawiarnie i lodziarnię. Wokół placu powstały miejsca parkingowe.

Od blisko 15 lat bywamy w tym miejscu na różnych imprezach plenerowych, korzystamy ze słońca w pogodne dni, a podczas upału zasiadamy pod kawiarnianymi markizami. Nastolatkowie, którzy również chętnie spędzają czas na placu, nie znają innej jego wersji, ale my, dorośli, powinniśmy pamiętać, że przebudowa „rynku” wzbudzała wiele kontrowersji. Ówcześni przeciwnicy tej inwestycji pewnie dzisiaj zmienili zdanie. I bardzo dobrze.

100 milionów pod ziemią
Takie inwestycje jak basen, kramnice, czy wzgórze zamkowe widać gołym okiem, mimo że ich łączny koszt nie dorównuje temu, co w ciągu ostatniego dziesięciolecia znalazło się pod ziemią. Mowa o kanalizacji sanitarnej za 100 mln zł, która pokryła 95 proc. powierzchni miasta.

Ta inwestycja w rury, przyłącza i modernizację oczyszczalni ścieków to najdroższe i najpoważniejsze zadanie, jakie zrealizowało miasto. Poszło na to 50 mln dofinansowania z Unii Europejskiej i 50 mln zł środków własnych. W Sochaczewie położono ponad 100 km rur, zlikwidowano setki nielegalnych przyłączy, w tym wpusty do Bzury, Pisi i Utraty, którymi do rzek wpływały hektolitry ścieków z gospodarstw domowych, warsztatów i innych punktów usługowych. Rozbudowano także oczyszczalnię ścieków, tak by mogła przyjąć zwiększoną ilość płynnych nieczystości.

Budowa kanalizacji sanitarnej w tak ogromnym zakresie, to kolejny potężny krok w kierunku czystych rzek i zdrowszego środowiska. Zakończenie inwestycji w 2013 r. otworzyło drogę do zagospodarowania terenów nad Bzurą i Utratą. Mieszkańcy otrzymali miejsca do rekreacji i wypoczynku nad wodą, co bez naturalnego oczyszczenia rzek nie byłoby możliwe.

Ludzie 30-lecia
Bernard Pacholski - muzyk, instrumentalista, aranżer, od ponad 40 lat nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, twórca i dyrygent orkiestry dętej oraz big-bandu. Od wczesnej młodości zafascynowany jazzem.
Pracę w szkole muzycznej rozpoczął w 1977 r. i od tego czasu wykształcił wiele pokoleń absolwentów. Duża część z nich pozostała wierna muzycznym zainteresowaniom. Od ponad 30 lat prowadzi w szkole muzycznej orkiestrę dętą, 15 lat z okładem działa big-band. Zespoły Bernarda Pacholskiego często uświetniają uroczystości o charakterze państwowym i religijnym, towarzyszą wydarzeniom kulturalnym i za każdym razem gromadzą wierną publiczność.

A A A
08.05.2020
godz.15:56
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość