przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239445 odwiedzin
Policjanci pamiętają

80. rocznica zbrodni katyńskiej wyglądała zupełnie inaczej niż poprzednie. Nie było uroczystego apelu, posterunku honorowego, składania kwiatów przez delegacje służb mundurowych oraz wspólnej modlitwy. Oddając hołd przedwojennym funkcjonariuszom, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański sam złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową, którą odsłonięto w październiku ubiegłego roku.

Dokładnie 80 lat temu wymordowano blisko 22 tysiące obywateli polskich, z czego większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W kaźniach życie straciło ponad 6 tysięcy policjantów II RP.

Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Z jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Na Cmentarzu Wojennym w Miednoje są również nazwiska sochaczewskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.

W październiku ubiegłego roku na frontonie Komendy Powiatowej Policji odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą sochaczewskim przedwojennym policjantom zamordowanym z zimną krwią w 1940 roku w Twerze: komendantowi powiatowemu Wacławowi Kruziewiczowi; komisarzom Józefowi Ekiertowi i Wiktorowi Hugo Sauterowi; podkomisarzowi Ignacemu Janowi Piotrowi Mińskiemu; aspirantowi Edwardowi Kosiewiczowi; starszym przodownikom Aleksandrowi Borkowskiemu, Janowi Gałązce i Stefanowi Skibie; przodownikom Ignacemu Marasze, Tadeuszowi Hieronimowi Kamińskiemu i Janowi Czesławowi Farjaszewskiemu; starszym posterunkowym Stefanowi Pawlickiemu, Henrykowi Bekkerowi, Stanisławowi Siejce, Stanisławowi Sławińskiemu, Janowi Chylińskiemu i Józefowi Pachniewskiemu; posterunkowym Stefanowi Skrzypczyńskiemu, Janowi Ciężarkowi, Władysławowi Kamińskiemu i Jarosławowi Idzikowskiemu, a także przodownikowi Janowi Kraszewskiemu, który po wydostaniu się w z obozu jenieckiego walczył w 2. Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima we Włoszech.

Dotychczas obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbywały się przed Pomnikiem Pamięci przy kościele w Trojanowie. W uroczystościach brali udział policjanci, przedstawiciele wojska, straży pożarnej i instytucji państwowych. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej w październiku 2019 roku, ten dzień policjanci mieli obchodzić po raz pierwszy przed sochaczewską komendą. Obecna sytuacja spowodowała jednak, że nie było apelu, odczytu oraz składania kwiatów. Nie oznacza to, że zapomniani o przedwojennych kolegach ze służby.

14 kwietnia Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową. Tego dnia znicz przed tablicą pamiątkową zapalił również przewodniczący Stowarzyszenia IPA Region Sochaczew podinsp. Paweł Dubielecki. To właśnie dzięki zaangażowaniu KPP oraz IPA Region Sochaczew na frontonie nowej siedzimy policjantów możliwe było odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłych funkcjonariuszy Policji Państwowej.

mł. asp. Agnieszka Dzik

A A A
16.04.2020
godz.16:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt