przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240393 odwiedzin
Sochaczew bez zakażeń

Sochaczew nadal pozostaje miastem bez koronawirusa. Systematycznie spada też w naszym powiecie liczba osób objętych kwarantanną. Dane sanepidu z 5 kwietnia mówią o jedynie 157 osobach poddanych kwarantannie i 247 objętych nadzorem epidemiologicznym. Szczęśliwy finał znalazła także historia zarażonego lekarza przyjmującego w sochaczewskim szpitalu.

Oficjalny komunikat dotyczący pojawienia się w lecznicy osoby zakażonej COVID-19 dyrektor szpitala dr Feliks Orchowski wydał 27 marca. Nie poznaliśmy żadnych szczegółów dotyczących okoliczności tej sprawy, być może dlatego pojawiło się wiele mniej lub bardziej sprawdzonych informacji, że zarażony lekarz przyjął tego dnia wielu pacjentów, odwiedzał administrację i inne oddziały, i że zaraził się pracując w innym szpitalu.

Dyrektor zapewnił natomiast, że „zostały podjęte i zastosowane wszystkie obowiązujące   procedury. Pacjent podejrzany o kontakt, podobnie jak personel, nie prezentuje objawów związanych z infekcją COVID-19. Obecnie czekamy na wyniki testów” - brzmiał komunikat.

Szpital nie został objęty kwarantanną, funkcjonował na ogólnych zasadach przyjętych na czas epidemii. „Prowadzimy na bieżąco leczenie i diagnostykę pilnych - ratujących życie przypadków, porody oraz pacjentów onkologicznych wymagających diagnostyki zarówno w oddziałach szpitala, jak też w poradniach specjalistycznych” - dowiedzieliśmy się z informacji dyrektora szpitala.

31 marca pojawił się kolejny komunikat, tym razem z bardzo dobrymi wiadomościami. Dyrektor poinformował, że zarówno personel, jak i pacjenci, którym szpital wykonał testy molekularne w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są ujemne. Wtedy też poznaliśmy więcej szczegółów na temat zaistniałej w szpitalu sytuacji.

„27 marca 2020 roku po powzięciu informacji o dodatnich testach SARS-CoV-2 u jednego z pracowników, wdrożyliśmy wszystkie niezbędne procedury zapobiegające ryzyku transmisji koronawirusa. Między innymi pobraliśmy badania pacjentom oraz pracownikom, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Pacjenci z kontaktu zostali poddani całkowitej izolacji i podlegali monitorowaniu pod kątem objawów COVID-19. Możemy poinformować, że zarówno pacjenci, jak również pracownicy szpitala, którzy nie zostali poddani kwarantannie, mają wyniki ujemne i mogą bezpiecznie świadczyć pracę” - napisano w komunikacie.

Dowiedzieliśmy się także, że personel oraz pacjenci wraz ze swoimi rodzinami, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną, na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie podlegają ścisłej kwarantannie domowej. Te osoby są pod nadzorem sochaczewskiego sanepidu i zgodnie z procedurą będą miały badania wykonane przez służby sanitarne.

Szpital doradza ewentualnym pacjentom, aby ze względu na własne bezpieczeństwo nie przychodzili osobiście do lecznicy, lecz najpierw wszelkie sprawy próbowali załatwiać telefonicznie. Wykaz telefonów do oddziałów i poradni znajduje się na stronie internetowej szpitala.

A wracając do statystyk stacji sanitarno-epidemiologicznej warto podkreślić, że systematycznie spada liczba mieszkańców powiatu przebywających w warunkach kwarantanny. Jeszcze 2 kwietnia było to ponad 220 osób, w niedzielę 5 kwietnia o 70 mniej. Placówka na swojej stronie internetowej podaje codzienne komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej. Znajdziemy tam także inne informacje, zalecenia i porady związane z koronawirusem.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

Szanowni Państwo, Drodzy Darczyńcy,
PKN ORLEN S.A.
Pragnę w imieniu społeczności sochaczewskiej, pacjentów i personelu szpitala w Sochaczewie oraz moim własnym podziękować za empatię i zrozumienie potrzeb naszego szpitala, zwłaszcza w obecnych trudnych okolicznościach.
Dziękujemy za przekazanie naszemu ośrodkowi niezbędnego sprzętu medycznego: ambulansu typu B, respiratora, urządzenia do dekontaminacji, urządzeń wspomagających oddychanie o ogólnej wartości 572 tys. zł.
Darowany przez Państwa sprzęt będzie funkcjonować w naszym szpitalu w okresie do 2 miesięcy, a po udanej walce z COVID-19 będzie służył dalej dla dobra naszych chorych.
Pragnę wyrazić swoje podziękowania panu ministrowi Maciejowi Małeckiemu za olbrzymie zaangażowanie i pomoc oraz pani staroście Jolancie Goncie za czynne i skuteczne wsparcie. Raz jeszcze bardzo dziękuję za zrozumienie i okazane serce.
dr n. med. Feliks Orchowski
dyrektor Szpitala Powiatowego w Sochaczewie

A A A
06.04.2020
godz.07:08
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt