przejdź do Sochaczew.pl
213836 odwiedzin
40 lat asfaltu

Jest taka droga wiodąca przez główny, najgęściej zabudowany rejon Nowej Suchej, której asfalt nie był zmieniany od 40 lat. Stało się to dopiero teraz, w kilku ostatnich dniach.

Może to trochę dziwne, ale szosa, przy której mieści się szkoła, bank spółdzielczy, remiza OSP i wiele gospodarstw, od lat łatana była tylko doraźnie, wywołując permanentne narzekania kierowców. Lecz w myśl zasady, że pod latarnią najciemniej, władze gminne jakoś tego nie dostrzegały, mimo że ich siedziba mieści się w pobliżu.

Jak wspominają mieszkańcy, na początku lat 70. ówczesne władze położyły na tej drodze pierwszy i ostatni do dziś asfalt., ale nie do końca, bo jej część utwardzono na życzenie i za pieniądze mieszkających tam ludzi.

- Co prawda wtedy asfalt kładziony był bezpośrednio na ziemię, bez utwardzonego podłoża, ale miał grubość 15 cm. Położony dziś ma 3 cm - mówi jeden z mieszkańców.

Natomiast wójt Maciej Mońka ma nadzieję, iż nowy asfalt wytrzyma następne 40 lat. Zwłaszcza, że, jak twierdzi, nigdy ta droga nie była specjalnie obciążona, jak choćby szosa biegnąca  przez Starą Suchą i łącząca gminę z Czerwoną Niwą i Guzowem. Jednym z ważnych argumentów, by ją teraz wyremontować, jest dowóz dzieci do nowego zespołu szkół, czyli szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowej Suchej. To przekonało władze gminy, że droga musi być porządna. Wyasygnowano więc z własnego budżetu na ten cel około miliona złotych. Oczywiście nie tylko na 1400 metrowy odcinek w Suchej, bo cały projekt zakłada utwardzenie asfaltem jeszcze trzech innych odcinków dróg.

Będzie to prawie 1000 m drogi w Zakrzewie 1, 1015 m w Zakrzewie 2 oraz ponad 1500 m drogi łączącej Glinki z Borzymówką. Na tę ostatnią udało się pozyskać 45 tys. zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

Łącznie w tym projekcie utwardzonych zostanie prawie 5 tys. metrów gminnych dróg. Firma, która wygrała przetarg, działa bardzo sprawnie. Pierwszy odcinek, w Nowej Suchej, zakończony został w ciągu dwóch dni i jest już całkowicie przejezdny.

Sławomir Burzyński

A A A
27.08.2012
godz.22:06
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość