przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240222 odwiedzin
Pierwsze komunie pod znakiem zapytania

Biskup łowicki Andrzej Dziuba podpisał dekret w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa. Zawiera on także wskazania dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego oraz organizacji tegorocznych komunii.

W dekrecie czytamy m.in., że biskup zezwala, aby w kościołach rektorskich i kaplicach zakonnych była sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkowa liturgia ku czci Męki Pańskiej i Wigilia Paschalna z zachowaniem obowiązujących przepisów.

Prosi księży, by informowali parafian o godzinach mszy świętych i nabożeństw oraz w miarę możliwości zapewnili transmisję internetową oraz o zatroszczenie się, aby wierni mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty w Wielkim Tygodniu.

Biskup zezwolił, aby w wyznaczonych godzinach kapłani udzielali komunii świętej tym, którzy o to poproszą.

Niedziela Palmowa ma być obchodzona wewnątrz budynku sakralnego.

Wielki Czwartek –  należy pominąć obmycie nóg i procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości

Wielki Piątek –  podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić przyklęknięciem

Organizacja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich:

Wariant I: Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.

Bisku przypomina, że we mszach świętych lub innych obrzędach religijnych nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących liturgię. Stosownie do miejscowych uwarunkowań i okoliczności prosi o roztropne rozważenie zwiększenia ilości niedzielnych mszy świętych.

A A A
01.04.2020
godz.12:46

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt