przejdź do Sochaczew.pl
213843 odwiedzin
Rodzice płaczą i płacą

 

W księgarniach i sklepach z artykułami szkolnymi trwa prawdziwy zakupowy szał. Sprawdzamy, ile w tym roku rodzice muszą wydać na szkolną wyprawkę.

Niestety, znów rodzice muszą słono zapłacić za książki. Wszystkiemu jest winna nowa podstawa programowa, która zmusza do zakupu nowych podręczników. W zapomnienie mogą pójść czasy, gdzie komplety książek były odkupowane od starszych kolegów. Nauczyciele mają sporą listę podręczników zatwierdzonych przez MEN i co rok mogą je zmieniać i dostosowywać do programu nauczania. W tym roku, zgodnie z reformą, wchodzi nowa podstawa programowa do klasy IV szkoły podstawowej. Niestety, także uczniowie szkół średnich nie będą mogli kupić podręczników używanych.

Kosmiczne ceny

Jak informuje Dorota Walicka z księgarni „Jogi” przy ul. Reymonta w Sochaczewie, w tym roku podręczniki są droższe o pięć procent w stosunku do  roku ubiegłego. Za książki do klasy I - III zapłacimy ok. 200 zł, do tego dochodzi jeszcze książka plus zeszyt ćwiczeń do języka angielskiego za 64 zł oraz podręcznik i ćwiczenie do religii - 35 zł. Ceny podręczników do gimnazjum wahają się od 350 do  450 zł.

Jak łatwo się domyślić, najbardziej po kieszeni dostaną rodzice uczniów szkół średnich. I to dosłownie. Po 10 sierpnia, kiedy przygotowywaliśmy nasz raport, nie we wszystkich sochaczewskich księgarniach dostępne były podręczniki do szkół średnich. Od jednego ze sprzedawców dowiedzieliśmy się, że część podręczników jest dopiero drukowana.

Najtańszy komplet podręczników do liceum kosztuje 400 zł. ale może wynieść nawet ponad 500 zł. Jak mówi Dorota Walicka, wszystko zależy od wydawnictwa, które wybiera szkoła. W tej księgarni klienci przy zakupach całych kompletów książek mogą liczyć na dziesięcioprocentowy rabat.

Używane dużo tańsze

W Sochaczewie istnieje kilka punktów, gdzie można odkupić używane książki w cenach 10-15 zł. - Moje dziecko chodzi do gimnazjum, miałam akurat to szczęście, że udało mi się kupić kilka używanych książek. Wydałam ok. 150 zł. Muszę jeszcze dokupić ćwiczenia - mówi zadowolona mama, spotkana przy stoisku z używanymi książkami przy ul. Pokoju.

Od lat zasadę wykorzystywania używanych podręczników propaguje „Ziemia Sochaczewska” i portal e-sochaczew. To tam można znaleźć bezpłatną giełdę podręczników. Wystarczy wejść w specjalne okno, zalogować się i umieścić wykaz zbędnych książek, nie zapominając o wpisaniu kontaktu do siebie.

Gadżety kosztują

Oprócz niezbędnych podręczników rodzice muszą kupić całą masę różnych przyborów szkolnych, które także posiadają swoją cenę. Jednak tutaj istnieje pewne pole. - Wszystko zależy od portfela rodziców. Niektórzy kupują zwykłe kredki Bambino za 7 zł,  inni eleganckie w drewnie za prawie 18 zł. To samo z piórnikami. Rozkładany z pełnym wyposażeniem kosztuje 40 zł, jednak nie wszystkich na taki stać - mówi sprzedawczyni ze sklepu papierniczego „Stempelek” w Sochaczewie. Jak się okazuje, najmłodsi mają swoje preferencje, a szkolne wyprawki rządzą się modą: - W tym roku dziewczynki oszalały na punkcie plecaków i piórników z Monster High oraz Hello Kitty, natomiast chłopcy wybierają artykuły z motywem Lego i Spiderman - informuje  ekspedientka.

Podręczniki, przybory szkolne, plecak to nie wszystko, dochodzi jeszcze nowe ubranie, obuwie. - Każdy rodzic by chciał, żeby jego dziecko miało wszystko co najlepsze. W szkołach wśród dzieci cały czas panuje jakiś głupi wyścig, kto ma fajniejsze, markowe rzeczy itd. Tegoroczna wyprawka mojego dziecka będzie wynosić 1000 zł. To jest naprawdę dużo. Moja koleżanka ma dwójkę dzieci, kosztem wyprawki musieli zrezygnować z wakacji - opowiada inna kobieta spotkana w księgarni.

Dla kogo pomoc?

Jadwiga Milczarek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sochaczewie poinformowała nas, iż na dofinansowanie zakupu książek mogą liczyć rodziny, którym przysługuje zasiłek rodzinny. Dodatek na książki wynosi 100 zł. Z pomocy mogą skorzystać rodziny, w których  dochód na osobę nie przekracza 504 zł oraz, gdy dochód nie przekracza 583 zł w rodzinach, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne.

Katarzyna Łażewska 

A A A
21.08.2012
godz.21:40
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość