przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240895 odwiedzin
Szósta Ekstremalna Droga Krzyżowa

27 marca już po raz szósty w trasę wyruszy sochaczewska Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się tradycyjnie mszą św. o godzinie 19.30 w kościele św. Józefa Robotnika w Chodakowie. W tym roku dostępne będą dwie trasy: zielona i czarna o długości odpowiednio 43 i 65,5 km. Rejestracja uczestników wystartowała 26 lutego na www.EDK.org.pl.

W 2015 roku Jakub i Marta Wasilewscy z pomocą rodziny i przyjaciół wytyczyli pierwszą zieloną trasę EDK z Chodakowa do Nowin, w której ku ich zaskoczeniu wzięło udział aż 90 osób. W kolejnych latach do pomocy w sztabie EDK zgłaszali się nowi wolontariusze, a także harcerze, którzy co roku przygotowują ponad 100 drewnianych krzyży. W parafii w Nowinach utworzyła się grupa osób, które od świtu czekają na pątników z gorącymi napojami i poczęstunkiem. W 2016 roku utworzona została trasa niebieska z Kozłowa Biskupiego do kościoła św. Wawrzyńca. Później sochaczewska EDK wyruszała zawsze z Chodakowa do Nowin.

- Droga jest ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy, samotnie lub w grupie, ale w skupieniu, bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu. Ta droga to głębokie przeżycie duchowe – mówi koordynator   sochaczewskiej EDK Jakub Wasilewski.

- Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen, Sochaczew – miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem. To prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – dodaje Marta Wasilewska.

Pielgrzymi będą mogli pójść znaną z poprzednich edycji trasą zieloną, liczącą 43 km, prowadzącą z Chodakowa do Sanktuarium Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody w Nowinach. Wyruszą z kościoła św. Józefa Robotnika, potem pójdą przez Chodakówek i dalej przez miejscowości Żelazowa Wola - Mokas – Kirsztajnów - Olszowiec - Wólka Smolana - Famułki Brochowskie - Bromierzyk - Granica - Górki – Nowiny, aż do Sanktuarium Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody.

- Nowością w tegorocznym programie jest trasa czarna, licząca aż 65,5 km, która zaczyna się i kończy w kościele św. Józefa w Chodakowie. Pielgrzymi wrócą do Sochaczewa trasą przez Famułki Królewkie, Wilcze Tułowskie, Janów i Brochów – informuje Marta Wasilewska.

- Co roku przybywa pątników. W ubiegłym roku  zieloną trasą szło już ok. 300 uczestników. Szli młodzi, starsi, szły siostry zakonne i księża. Ci najsprawniejsi do sanktuarium w Nowinach przybywali ok. 5.00 rano, ostatni docierali nawet ok. 11.00. Wielu uczestników nie doszło do celu, poddało się, bo droga okazała się zbyt ciężka. Mimo to wracają za rok, by pokonać własne słabości. Czekamy na nich także w tym roku – podsumowuje Jakub Wasilewski.

Hasłem EDK 2020 są słowa: „Od zranienia do uzdrowienia”.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
02.03.2020
godz.11:34
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt