przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
268996 odwiedzin
Mamy najdłuższą makietę w Polsce

Ma ponad 20 metrów długości i prezentuje najważniejsze punkty na trasie sochaczewskiej wąskotorówki. Wszystkie elementy wykonano ręcznie w skali 1:87. W niedzielę 23 lutego w Muzeum Kolei Wąskotorowej odsłonięta została najdłuższa w Polsce stacjonarna makieta linii kolejowej.

Zebranych powitał kierownik muzeum Grzegorz Kropiak, a wśród nich osoby, bez których powstanie makiety nie byłoby możliwe, od Bogdana Pokropińskiego, pasjonata kolei i eksperta od wąskiego toru, przez p.o. dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomira Majchra, dzięki któremu udało się sfinansować powstanie makiety (gdy ruszały prace nad projektem pracował w Stacji Muzeum w Warszawie), po Jarosława Ruszkowskiego, który podjął się jej wykonania.

Sama instalacja przykuwa   wzrok   starannością wykonania i aż trudno uwierzyć, że wszystkie jej elementy zostały zbudowane ręcznie. Tworzona była przez ponad dwa lata. W dioramie znajduje się ponad 40 metrów torów kolejowych, około 1300 drzewek, a budynki odwzorowane z dbałością o każdy szczegół powstały na podstawie historycznych zdjęć. Trasa została pokazana w stanie z przełomu lat 70. i 80., przy czym tartak przy stacji Piaski Królewskie został odwzorowany z nieco wcześniejszego okresu.

Instalację można oglądać w Muzeum Kolei Wąskotorowej przez siedem dni w tygodniu, od 9.00 do 17.00.

(seb)

A A A
26.02.2020
godz.19:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt