przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239445 odwiedzin
Wykup mieszkanie do końca roku

Szykują się niekorzystne zmiany dla najemców mieszkań komunalnych. Jest jeszcze czas, by się przed nimi uchronić i wykupić zajmowane ”M”. Na nabywców czekają 192 lokale.

Ponownie przypominamy, ze lokatorzy mają czas do końca roku. Potem wejdą w życie nowe, surowsze przepisy. Głównym celem zmian w prawie jest rozwiązanie problemu, jaki stanowi niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób ubogich. Aby temu zaradzić, rząd planuje wprowadzić zawieranie umów najmu lokali na czas oznaczony. Po zakończeniu umowy dochody rodziny byłyby ponownie weryfikowane. Także po śmierci najemcy osoby, które faktycznie stale przebywały w mieszkaniu, będą mogły zawrzeć umowę wyłącznie, jeśli spełnią  kryteria dochodowe. Poza tym miasto będzie miało możliwość rozwiązania umowy i wskazanie lokalu zamiennego, gdy mieszkanie ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do liczby zamieszkujących je osób.

Sam wykup nie jest drogi. To najczęściej koszt rzędu 1,5 tys. zł. Problem tkwi gdzie indziej. Większość mieszkań, które można nabyć na preferencyjnych warunkach jest zadłużona. Wykup kosztowałby więc wielokrotność wymienionej sumy. Nie zmienia to faktu, że jego cena nadal byłaby niższa od rynkowej. Warto więc podjąć wysiłek finansowy i nabyć zajmowane mieszkanie. Aby to zrobić, najpierw najemcy  musieliby spłacić wszelkie zaległości czynszowe, następnie podpisać nową umowę najmu z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej. Potem można rozpocząć procedurę wykupu.

Sprawy z tego zakresu prowadzi wydział gospodarki lokalowej UM.

(ap)

A A A
17.08.2012
godz.09:32
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt