przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239440 odwiedzin
Sochaczew miastem e-innowacji

Władze miasta pozyskały ponad dwa miliony złotych na nowy projekt informatyczny. Komputery i Internet trafią do osób o niskich dochodach.

Dwa miliony czterysta siedemdziesiąt dwa tysiące i sześćset złotych – dokładnie tyle wynosi wartość nowego projektu informatycznego, jaki  w latach 2013-2015 będzie realizował Urząd Miasta z funduszy unijnych. Za te pieniądze zostanie zakupionych m.in. 50 zestawów komputerowych oraz opłacony na dwa lata dostęp do szerokopasmowego Internetu dla 250 rodzin objętych systemem pomocy społecznej. Aż 85% tej kwoty pochodzić będzie z środków unijnych. Wkład miasta w projekt, który nosi nazwę „Sochaczew miastem e-innowacji” to 370 890 zł.
- To kolejny, duży sukces naszego Referatu Projektów Społecznych, który odpowiada m.in. za pozyskiwanie środków unijnych na tzw. miękkie projekty (takim jest właśnie ten projekt – przyp. red) – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński, odpowiedzialny w urzędzie m.in. za oświatę i pomoc społeczną. – Środki unijne są na wyczerpaniu. Dopiero po 2014 europejskie pieniądze znów popłyną do Polski szerokim strumieniem. Kasa na tzw. twarde projekty, a więc drogi, mosty, generalnie infrastrukturę została podzielona w poprzednich latach. Teraz samorządy realizują kontrakty. U nas jest to budowa kanalizacji, a także rewitalizacja kramnic. Wciąż są jednak środki na tzw. projekty miękkie, które można wykorzystywać mówiąc najogólniej na inwestycje w kapitał ludzki. I my o takie środki walczymy. Projekt „Sochaczew miastem e-innowacji” nie jest jedynym, jaki stworzyliśmy – dodaje burmistrz Fergiński.

- Staramy się także o duże pieniądze na stworzenie w Sochaczewie e-administracji. Jeśli wniosek przejdzie, mieszkańcy miasta będą mogli zacząć załatwiać sprawy w Urzędzie Miasta przez Internet, a nauczyciele zacząć korzystać z tzw. elektronicznego dziennika lekcyjnego. Pracujemy też lub już złożyliśmy kilka innych wniosków, o których będziemy informować niebawem  – dodaje kierownik Referatu Projektów Społecznych Daniel Jarosz.

- W ramach programu „Sochaczew miastem e-innowacji” dostaliśmy pieniądze na dwa lata, ale tzw. trwałość projektu wynosi pięć lat. Oznacza to, że rodziny, którym zapewnimy bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu będą korzystały z tego udogodnienia właśnie przez ten dłuższy okres – dodaje burmistrz Fergiński.

Zakup komputerów i udostępnienie Internetu to nie wszystko, co zawiera projekt. Pieniądze będą też na szkolenia, konferencje. Równie ważne, a może nawet ważniejsze będzie zbudowanie bezprzewodowej sieci, która na początek będzie działać we wszystkich sochaczewskich szkołach, urzędzie miasta i części jednostek podległych ratuszowi. Docelowo aż 80 procent powierzchni miasta zostanie pokryta bezprzewodowym, bezpłatnym Internetem. Wszystko po to, by zapewnić osobom tzw. wykluczonym informatycznie dostęp do sieci.

- W dzisiejszych czasach możliwość łącznia się z Internetem to już nie jest żaden luksus. To konieczność. Dla dorosłych to często możliwość pracy, dla dzieci pomoc w nauce. Bardzo się cieszę, że także dzieci z tych najmniej zamożnych rodzin, których nie stać na wykup dostępu do sieci zyskają możliwości uczestniczenia w życiu cyfrowego świata – kończy burmistrz Fergiński. 

A A A
17.08.2012
godz.22:01
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt