przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239853 odwiedzin
Andrzej Rosłaniec wraca z fotografią

Ostatnio dosyć często piszemy o ludziach pochodzących z naszego miasta i wracających po latach nieobecności.   Wracających w przenośni, bo tak naprawdę przyjeżdżają do nas, aby pochwalić się tym, co robią, pokazać swoje dokonania, zarazić nas jakąś ideą. Tym razem zrobi to Andrzej Rosłaniec podczas wystawy w sochaczewskim muzeum.

Andrzej Rosłaniec pochodzi z Sochaczewa, tu spędził dzieciństwo i zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina. Od 40 lat mieszka w Krakowie,  jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak sam mówi, fotografia to jego hobby „od zawsze”. Miał już kilka wystaw, m.in. w Krakowie i Łodzi. Wystawa w Sochaczewie nosi tytuł „Fotografia i Posfotografia - Fragmenty, Rendery, Fraktale”. W sumie zobaczymy 42 prace.

Oprócz tradycyjnej fotografii na wystawie zostaną zaprezentowane   przedrukowane na płótnie przetworzone przez autora cyfrowe pliki obrazów. Tak zestawione  prace opisują zainteresowania oraz  poszukiwania formy wypowiedzi artystycznej autora i wpisują się w dyskurs o współczesnej fotografii.

Dyskurs o tyle istotny, że łatwość uzyskania zaskakujących efektów wizualnych za sprawą dostępności programów komputerowych stawia pytania o oryginalność i autorstwo finalnego efektu. Takie pytania zadaje sobie także Andrzej Rosłaniec.

- Działania, jakim poddajemy fotografię, uzmysławiają nam, po jakim stąpamy gruncie, opisując dzisiejszą fotografię artystyczną. Pozostając na dużym poziomie ogólności, termin postfotografia per analogiam do terminu postsztuka, czyli sztuka po sztuce dawnej, rozumiem jako fotografię po fotografii.  W tym przypadku istotą użytego terminu postfotografia, jest w równej mierze nośnik, którym jest obraz na płótnie, jak i przetworzenie, czy, jak chcą niektórzy, zmanipulowanie pierwotnego obrazu fotograficznego. Czasami, jak w przypadku tytułowych Fraktali,  przetworzenie prowadzi  do nierozpoznawalności obrazu wyjściowego. Mimo to, przedrukowane na płótnie cyfrowe pliki, które nie są typową fotografią, mają początek w tradycyjnej technice fotografowania. Tak czy inaczej na początku było zdjęcie - mówi autor.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W imieniu organizatorów zapraszamy, licząc na interesujący pokaz i inspirujące rozmowy podczas jego otwarcia.
Jolanta Sosnowska

A A A
29.01.2020
godz.08:37
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt