przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240221 odwiedzin
Prawie 60 milionów w dwa lata

W minionym roku sochaczewski samorząd zainwestował 28 mln zł, a większość tej kwoty to pieniądze zdobyte dzięki udanym startom w konkursach unijnych i rządowych. W tym roku nakłady na inwestycje wzrosną do 31,5 mln zł, z czego blisko 25 mln zł to pieniądze pozyskane z zewnątrz. Część zadań już ukończono, niektóre są w trakcie, a nie brak i takich, które dopiero wystartują w 2020. Oto dziesięć największych inwestycji prowadzonych przez nasz samorząd w minionym roku i zaplanowanych do wykonania w bieżącym.

„Sochaczew od(Nowa)” - muzeum, bulwary i kawiarnia nad Bzurą
2019 - 10,2 mln zł, 2018 - 4,8 mln zł
Projekt składał się z trzech elementów: termomodernizacji budynku muzeum ziemi sochaczewskiej, budowy bulwarów rekreacyjnych nad Bzurą oraz przystani kajakowej wraz z kawiarnią. Budowa przystani zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Powstał dwukondygnacyjny budynek z pomieszczeniami na kajaki oraz kawiarnią ze stumetrową salą konsumpcyjną, barem i tarasem wychodzącym w stronę rzeki. Pierwszą kawę wypijemy tam wiosną br.

Modernizacja stadionu miejskiego
2020 - 860 tys. zł, 2019 - 5,4 mln zł, 2018 - 2,9 mln zł
Wystartowała w 2018 roku od budowy zadaszonej trybuny dla blisko tysiąca kibiców. W minionym roku, w ramach II etapu, ruszyła budowa płyty głównej boiska, 400-metrowej bieżni z elektronicznym pomiarem czasu i odwodnieniem. Do końca czerwca obiekt zyska też infrastrukturę do uprawiania lekkiej atletyki, m.in. wspomnianą już okalającą pole gry bieżnię, rzutnię do miotania kulą i skocznię do skoku w dal. Całość uzupełnią chodniki, oświetlenie, nowa brama.

„Sochaczewski Eko-bus”
2020 - 7,7 mln zł, 2019 - 3,3 mln zł
Ten projekt również składa się z kilku elementów, a większość z nich już wdrożono - powstała ścieżka rowerowa łącząca trasę dla jednośladów na moście i tą w ulicy Staszica, zamontowano stojaki rowerowe, nowe wiaty przystankowe, stanęło pięć elektronicznych tablic wyświetlających rozkład jazdy oraz dwa biletomaty. Jesienią minionego roku tabor ZKM wzmocniły dwa fabrycznie nowe autobusy. Najważniejszy element „Eko-busa” jeszcze jednak przed nami. To dostawa trzech autobusów elektrycznych, a te mają przyjechać do nas do końca kwietnia.

Modernizacja oświetlenia w ulicy Chopina
2019 - 500 tys. zł
Przez niemal cały 2019 rok trwał remont wojewódzkiej ul. Chopina, na odcinku od ronda w Chodakowie do torów kolejki wąskotorowej. Modernizacja drogi przebiegała na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i kosztowała blisko 11 mln zł. Nasz samorząd partycypował w kosztach tj. zapłacił za przygotowanie dokumentacji projektowej i przeznaczył pół miliona złotych na budowę oświetlenia.

Amfiteatr wraz z widownią na podzamczu
2020 - 11,8 mln zł, 2019 - 2,5 mln zł
To ogromne przedsięwzięcie rozłożono na dwa sezony budowalne. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2019 od zburzenia starej, pamietającej jeszcze czasy PRL muszli koncertowej. Amfiteatr ma mieć 6 m wysokości, a po jego dachu przebiegnie ścieżka spacerowa prowadząca od strony ulicy Traugutta w kierunku bulwarów. Do dyspozycji artystów oddana zostanie m.in. scena o powierzchni ok. 360 mkw., garderoby, sanitariaty. Z kolei na widowni znajdzie się prawie 900 miejsc siedzących zorganizowanych w osiem rzędów, podzielonych na pięć sektorów. Nowy obiekt ma powstać do jesieni br.

Park linowy w Chodakowie
2019 - 545 tys. zł
To jeden ze zwycięskich projektów szóstej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Budowa parku zakończyła się pod koniec października ub. roku, obiekt został odebrany i ruszy wiosną 2020. Obecnie korzystać można jedynie z linowego parku zabaw dla dzieci, położonego tuż nad ziemią, gdzie nie jest wymagane podpinanie lin asekuracyjnych. Nad bezpieczeństwem użytkowników dwóch tras znajdujących się od dwóch do sześciu metrów nad ziemią czuwać będą odpowiednio wyszkoleni instruktorzy. MOSiR ogłosił właśnie nabór chętnych.

Modernizacja stadionu przy ul. Chopina 101
2020 - 600 tys. zł
To zwycięski projekt Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakłada m.in: postawienie nowego ogrodzenia z bramą i furtką, odtworzenie trybuny po wschodniej stronie boiska, remont kasy biletowej, modernizację bramy wjazdowej, zakup profesjonalnego wózka do malowania linii na murawie, utwardzenie kostką wjazdu na teren stadionu oraz stworzenie miejsc parkingowych (ok. 600 m kw.).

Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi
2019 - 318 tys. zł, 2020 - 4,7 mln zł
W ramach tego projektu w ubiegłym roku kupiono nowy pojazd do utrzymania zieleni (deszczówka ma służyć do podlewania parków i mycia ulic), a wkrótce ruszy budowa kanalizacji i zbiornika retencyjnego na deszczówkę w Chodakowie. Na zakres prac złożą się m.in. naprawa i dobudowa sieci kanalizacji deszczowej o długości prawie 1,1 km w ulicach Parkowej, Grunwaldzkiej, Topolowej i Ogrodowej oraz budowa zbiornika zbierającego wodę z tych ulic. Żelbetowy zbiornik ma mieć 578 m3 pojemności. Termin wykonania prac wyznaczono na 30 września br.

Przebudowa ul. 15 Sierpnia (etap I)
2020 - 1,97 mln zł, 2019 - 2,73 mln zł
Realizacja tego przedsięwzięcie będzie kosztować w sumie 4.57 mln zł, z czego 60 proc. (2,72 mln zł) to pieniądze pozyskane z Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą a roboty budowalne powinny się rozpocząć wczesną wiosną. W ramach I etapu wyremontowany zostanie odcinek trasy między LO Chopina a ulicą Broniewskiego. Drugi etap blisko kilometrowego odcinka od ul. Broniewskiego do obwodnicy, miasto planuje wykonać w 2021 roku. Nasz wniosek o dotację trafił już na listę rekomendowanych do dofinansowania. Ostateczną listę musi zatwierdzić premier.

Wymiana pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła
2020 - 1,7 mln zł
Projekt „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez wymianę urządzeń grzewczych w Sochaczewie” obejmie 59 rodzin z terenu miasta, w imieniu których samorząd złożył wniosek o dofinansowanie unijne. Uzyskana dotacja to 1,16 mln zł, czyli niemal 70 proc. wydatków. Pozostałą kwotę wezmą na siebie rodziny uczestniczące w projekcie. Stare „kopciuchy” zastąpią piece na gaz w 57 budynkach oraz piece na pelet w dwóch budynkach. Zainstalowane zostaną czujniki czadu, a w ośmiu miejscach przewidziane jest także przeprowadzenie termomodernizacji.

Opr. Maciej Frankowski

A A A
30.01.2020
godz.08:46
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt